Μπενφίκα... 4Χ4

Η Μπενφίκα μπορεί να δυσκολεύτηκε με την Πάσος Φερέιρα στο εξ αναβολής ματς της 3ης αγωνιστικής, αλλά τελικά νίκησε με 3-2 και με το 4Χ4 στο ξεκίνημα του πορτογαλικού πρωταθλήματος απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια τους οι «αετοί» της Λισαβόνας βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Κόφι στο 39΄. Πριν κλείσει, όμως, το πρώτο μέρος οι Λουζιτανοί είχαν ανατρέψει τα εις βάρος τους δεδομένα με το τέρμα του Νέρες στο 42΄ και το πέναλτι του Ζοάο Μάριο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πριν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα, ο Ράμος έδωσε «καθαρό» προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους. Στο 80΄, όμως, και πάλι ο Κόφι έβαλε ξανά στο ματς την Πάσος Φερέιρα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αλλά οι παίκτες του Ρότζερ Σμιντ δεν κινδύνεψαν στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.