Νέα ισοπαλία της Βραζιλίας, 1-1 με την πρώτη στον όμιλο, Κολομβία

Ακόμη μία «φτωχή» εμφάνιση στο Κόπα Αμέρικα, πραγματοποίησε η εθνική ομάδα της Βραζιλίας, καθώς για την 3η αγωνιστική των ομίλων, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κολομβία, που εξασφάλισε την πρώτη θέση στον Δ` όμιλο και θ' αναμετρηθεί στα προημιτελικά με τον Παναμά.

Αντίθετα, η «σελεσάο» θα έχει σαφώς δυσκολότερο έργο, δεδομένου ότι αντίπαλος στους «8» του τουρνουα, θα είναι η εντυπωσιακή Ουρουγουάη του Μαρσέλο Μπιέλσα, που τελείωσε τον όμιλο της με τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Σ΄αυτόν τον κρίσιμο αγώνα, οι Βραζιλιάνοι θα παίξουν χωρίς τον αρχηγό, Βινίσιους Τζούνιορ, καθώς ο επιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα (σ.σ. η δεύτερη στην φάση των ομίλων) και τιμωρήθηκε με αποκλεισμό μίας αγωνιστικής.

Ο Βινίσιους τιμωρήθηκε από τον διαιτητή για αγκωνιά στον Χάμες Ροντρίγκες μόλις στο 7ο λεπτό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Ραφίνια έδωσε το προβάδισμα στους Βραζιλιάνους. Ομως η Κολομβία, αντέδρασε και έφθασε στην ισοφάριση με τον Μουνιόθ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Στην συνέχεια, οι «Cafeteros» κατάφεραν να κρατήσουν τον βαθμό που τους εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο και να επεκτείνουν το αήττητο τους στις 26 αναμετρήσεις (σ.σ. τελευταία ήττα στις αρχές του 2022 από την Αργεντινή).

«Η ομάδα μας βελτιώνεται μετά από κάθε αγώνα, μετά από κάθε προπόνηση και νομίζω ότι είμαστε στον σωστό δρόμο. Δεν είναι το αναμενόμενο αποτέλεσμα, αλλά όποιος θέλει να γίνει πρωταθλητής δεν πρέπει να ανησυχεί για τον επόμενο αντίπαλό του, πρέπει να είμαστε έτοιμοι να νικήσουμε οποιονδήποτε», σχολίασε μετά το ματς ο Ραφίνια.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Κόστα Ρίκα επεβλήθη της Παραγουάης με 2-1 και κατετάγη στην τρίτη θέση.