Νίκη γοήτρου για τη Ρόμα με σκόρερ τον Λουκάκου

Με γκολ του Ρομέλου Λουκάκου στο 79΄ η Ρόμα επιβλήθηκε της Τζένοα με 1-0 στο «Ολίμπικο», στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής της Serie A.

Την πρώτη απώλεια απέναντι στη Λάτσιο μετά από 4 σερί νίκες στο Σαν Σίρο είχε σήμερα η πρωταθλήτρια Ίντερ. Αυτό που απέφυγε η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι ήταν  η εντός έδρας ήττα από τη Λάτσιο, με το ματς της 37ης αγωνιστικής (προτελευταία) της  Serie A να τελειώνει ισόπαλο με σκορ 1-1.

Ο Ολλανδός διεθνής Ντένζελ Ντούμφρις ήταν αυτός που «έσωσε την παρτίδα» για τους «νερατζούρι» στο 87ο λεπτό, περίπου 25 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Οι «λατσιάλι», που σήμερα είχαν κάτω από το δοκάρια τους τον Προβεντέλ και όχι τον Μανδά, είχαν προηγηθεί με τον Καμάντα στο 32', ενώ στο 4΄ το γκολ που είχε σημειώσει ο Καστεγιάνος δε μέτρησε μετά την χρήση του VAR.

Απίστευτη εξέλιξη είχε το εξαιρετικά κρίσιμο ματς της 37ης αγωνιστικής της Serie A στο «Φρίουλι», ανάμεσα στην Ουντινέζε και την Εμπολι, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη για μια θέση στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 90΄ με πέναλτι του Νιανγκ και φάνηκε να «αγκαλιάζουν» την παραμονή, αλλά μετά τη συμπλήρωση οκτώ λεπτών καθυστερήσεων, ο διαιτητής κλήθηκε να δει μία φάση για τράβηγμα του Παγέρο από τον Φατσίνι μέσα στην περιοχή.

Μετά από εξέταση του βίντεο, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι για τις «μικρές ζέβρες» και, στο 14ο λεπτό των καθυστερήσεων (!), ο Σάμαρτζιτς ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1, επιτρέποντας στην ομάδα του να πάρει μια βαθιά «ανάσα».

Πάντως, η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού δεν έχει κριθεί, ιδιαίτερα μετά το σπουδαίο «διπλό» της Φροζινόνε στην έδρα της Μόντσα (1-0). Η Εμπολι βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη «διακεκαυμένη ζώνη» και χρειάζεται να νικήσει την τελευταία αγωνιστική την ισχυρή -πλην βαθμολογικά αδιάφορη- Ρόμα, την ώρα που οι δύο άμεσες ανταγωνίστριές της θα αναμετρώνται στην έδρα της Φροζινόνε.

Τα αποτελέσματα αυτά επικύρωσαν και μαθηματικά τον υποβιβασμό της Σασουόλο, η οποία νωρίτερα ηττήθηκε 2-0 από την Κάλιαρι, η οποία σώθηκε οριστικά.