Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Πέντε «διπλά» κι απόλυτο νικών για Βιγιαρεάλ, Αλκμάαρ

Τα μεγάλα διπλά της Παρτίζαν στην Κολωνία (1-0), της Κλουζ στην Πράγα επί της Σλάβια (1-0), της Σλόβαν Μπρατισλάβας στη Βασιλεία (2-0), της Τζουγκάρντεν στη Γάνδη (1-0) και της Φιορεντίνα στη Σκωτία επί της Χαρτς (3-0) "σημάδεψαν" το δεύτερο μέρος της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League.

Την ίδια ώρα η Βιγιαρεάλ συνέτριψε την Αούστρια Βιέννης με 5-0 και μαζί με την Αλκμάαρ -που νίκησε δύσκολα με 3-2 τον Απόλλωνα Λεμεσού- διατήρησαν το απόλυτο των νικών (3Χ3) και είναι τα απολυτα φαβορί για την πρωτιά στον 3ο και στον 5ο όμιλο αντίστοιχα. Η δε λετονική RFS "φρέναρε" την εντυπωσιακή Μπασακσεχίρ, μένοντας στο ισόπαλο 0-0 στην έδρα της και παραμένει στο "κυνήγι" της πρόκρισης.

Η Παρτίζαν γνώριζε πως έπρεπε να φύγει με αποτέλεσμα από την Κολονία για να διατηρήσει τις ελπίδες της για την πρόκριση και το κατάφερε και με το παραπάνω... Το γκολ του Μάρκοβιτς μόλις στο 9ο λεπτό χάρισε μία τεράστια νίκη στους Σέρβους που πάτησαν την κορυφή του 4ου ομίλου, μαζί με τη Νις (5β.), προσπερνώντας τους Γερμανούς.

Η Κλουζ έριξε "βόμβα" στην Eden Arena της Πράγας, επικρατώντας με 1-0 της Σλάβια για τον 7ο όμιλο, όπου γίνεται απίστευτη "μάχη" στο φινάλε του α' γύρου με τέσσερις ομάδες (Κλουζ, Σλάβια, Μπαλκάνι, Σίβασπορ) να ισοβαθμούν στους 4 βαθμούς!

Η Βιγιαρεάλ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στην Αούστρια Βιέννης την οποία έκανε... φύλλο και φτερό με χατ-τρικ του Μοράλες στο φινάλε, ενώ η Φιορεντίνα πέρασε σαν... αέρας από την Σκωτία (3-0) με τα γκολ των Μαντραγκόρα, Κουαμέ και Γιόβιτς και σταθεροποιήθηκε στη 2η θέση του 1ου ομίλου.

Εντυπωσιακό ήταν το ματς ανάμεσα στην Αλκμάαρ και τον Απόλλωνα Λεμεσού, με τους Ολλανδούς να παίρνουν δύο φορές το προβάδισμα, τους περσινούς πρωταθλητές Κύπρου να "απαντούν" άλλες τόσες, αλλά να δίνει τη νίκη στην ΑΖ το γκολ του Κάρλσον στο 85ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των οκτώ ομίλων του Europa Conference League 2022/23 έχουν ως εξής:

1ος όμιλος

Χαρτς (Σκωτία)-Φιορεντίνα (Ιταλία)                0-3
(4΄ Μαντραγκόρα, 42΄ Κουαμέ, 79΄ Γιόβιτς)

RFS (Λετονία)-Μπασακσεχίρ (Τουρκία)               0-0

2ος όμιλος
Άντερλεχτ (Βέλγιο)-Γουέστ Χαμ (Αγγλία)            0-1
(79΄ Σκαμάκα)

Σίλκεμποργκ (Δανία)-Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία)      5-0
(3΄ Κλίνγκε, 8΄ Κουσκ, 35΄ πέν. Χελένιους, 58΄ Θόρντασον, 71΄ Άνταμσεν)

3ος όμιλος

Λεχ Πόζναν (Πολωνία)-Χάποελ Μπεερ Σεβά (Ισραήλ)   0-0

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)-Αούστρια Βιέννης (Αυστρία)    5-0
(18΄ Μπαένα, 43΄ Ντανζούμα, 76΄, 80΄, 88΄ Μοράλες)

4ος όμιλος

Σλοβάτσκο (Τσεχία)-Νις (Γαλλία)                   0-1
(54΄ Πέπε)

Κολονία (Γερμανία)-Παρτίζαν (Σερβία)              0-1
(9΄ Μάρκοβιτς)

5ος όμιλος

Ντνίπρο (Ουκρανία)-Βαντούζ (Λιχτενστάιν)          2-2
(5΄ Ντόβμπικ, 78΄ Πικχαλγιόνοκ - 26΄ Φεχρ, 47΄ Γκάσερ)

Άλκμααρ (Ολλανδία)-Απόλλων Λεμεσού (Κϋπρος)       3-2
(16΄ Όντγκααρντ, 62΄ πέν. Ντε Βιτ, 85΄ Κάρλσον - 20΄ Γιούστεν, 71΄ Καμπράλ)

6ος όμιλος

Μόλντε (Νορβηγία)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)        3-0
(10΄, 49΄ Μπρίνχιλντσεν, 58΄ Χουσαΐν)

Γάνδη (Βέλγιο)-Τζουργκάρντεν (Σουηδία)            0-1
(38΄ Φίντελ)

7ος όμιλος

Σίβασπορ (Τουρκία)-Μπαλκάνι (Κόσοβο)              3-4
(1΄ Ούλβεσταντ, 76΄, 90΄+1 Γιεσιλγιούρτ - 20΄ Τάκι, 31΄ Ποτόκου, 66΄ Κορένιτσα, 90΄+4 Κρασνίκι)

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Κλουζ (Ρουμανία)           0-1
(45΄ Γιάνγκα)

8ος όμιλος

Πιούνικ (Αρμενία)-Ζαλγκίρις Βίλν. (Λιθουανία)     2-0
(44΄ Ζουνίνιο, 61΄ Οτουμπάντζο)

Βασιλεία (Ελβετία)-Σλόβαν Μπρατ. (Σλοβακία)       0-2
(36΄ Πάουστσεκ, 45΄+1 Κάβριτς)

 

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ 

 

    

 

Ενημερωτικά δελτία

Ενημερωθείτε άμεσα από την εφημερίδα μας για τις τελευταίες ειδήσεις μέσα από την ηλεκτρονική σας διεύθυνση.
randomness