Πήρε «φωτιά» στην 4η περίοδο ο Παπαπέτρου και οι «πράσινοι» πέρασαν με 68-74 από το Περιστέρι - «Διπλό» με ανατροπή ο Παναθηναϊκός

Με ανατροπή στην 4η περίοδο και επιμέρους σκορ 13-26 σε αυτό το διάστημα, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -12 και πέρασε νικηφόρα από το Περιστέρι, 74-68, για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Ο αρχηγός των «πρασίνων», Ιωάννης Παπαπέτρου, ήταν... ασταμάτητος στο 4ο δεκάλεπτο (17π., 5ρ., 2ασ., 1κλ.), πήρε από το... χέρι την ομάδα του και την οδήγησε στο «διπλό» στο κλειστό της οδού Κένεντι. Διψήφιος σε πόντους με 10 ήταν και ο σέντερ του Παναθηναϊκού, Γιώργος Παπαγιάννης που μάζεψε επίσης 5 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Από το Περιστέρι που έκανε εξαιρετική εμφάνιση για τα πρώτα τρία δεκάλεπτα και έβαλε... δύσκολα στον Παναθηναϊκό, ξεχώρισε ο Τεράν Πέτεγουεϊ με 21 πόντους.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας έφτασε τους 30 βαθμούς σε 16 αγώνες (14 νίκες - 2 ήττες) και «έπιασε» την ΑΕΚ που πάντως έχει έναν αγώνα περισσότερο στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το Περιστέρι παρέμεινε στην πρώτη τετράδα, με 27 βαθμούς σε 18 αγώνες (9 νίκες - 9 ήττες), αλλά αισθάνεται την... ανάσα του ΠΑΟΚ που με αγώνα λιγότερο ακολουθεί από απόσταση ενός βαθμού τους «κυανοκίτρινους».

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74

Με τις δύο ομάδες να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο ξεκίνησε η αναμέτρηση, αλλά οι γηπεδούχοι χάρη στον επιθετικό «οίστρο» του Τεράν Πέτεγουεϊ και το τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου στην εκπνοή της 1ης περιόδου προηγήθηκαν με 24-21. Ο Παναθηναϊκός ακολουθούσε στο σκορ στην 2η περίοδο, υπέπεσε σε 8 λάθη στο α΄ μέρος, με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να πηγαίνει στο +8, 45-34, στα αποδυτήρια, στο ημίχρονο. Όμως, οι γηπεδούχοι είδαν τον Χόρχε Γκουτιέρεθ να τραυματίζεται στο κεφάλι και να τίθεται νοκ άουτ.

Με σετ παιχνίδι και ευστοχία στα μακρινά σουτ, το Περιστέρι διατήρησε την πρωτοπορία στην 3η περίοδο. Ο Τρε ΜακΛιν πήρε τη «σκυτάλη» από τον Πέτεγουεϊ στο σκοράρισμα και η διαφορά έφτασε μέχρι το +12 (55-43 στο 28') για τους γηπεδούχους. Μετά το 55-48 στο 30ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ για αντεπίθεση. Οι Σαντ-Ροος και Χεζόνια έδωσαν το έναυσμα με δικά τους σουτ, ο Λεωνίδας Κασελάκης ήταν εξαιρετικός, για να το πάρει... προσωπικά εν συνεχεία ο Ιωάννης Παπαπέτρου και να «δραπετεύσει» από το κλειστό γυμναστήριο «Ανδρέας Παπανδρέου» ο Παναθηναϊκός.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παντελίδης, Ζαχαρής

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 21 (3), Βασιλόπουλος 6 (2), ΜακΛιν 15 (2), Τζόουνς 6, Μάντζαρης 1, Σκορδίλης 4, Τσαϊρέλης 2, Γούνταρντ, Σαλούστρος 7 (1), Τόλα 2, Γκουτιέρεθ 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Όντεντ Κάτας): Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 17 (3), Ουάιτ 3 (1), Μήτογλου 5 (1), Σαντ-Ροος 9 (1), Μακ 3, Μποχωρίδης 3, Χεζόνια 7, Δίπλαρος 4 (1), Κασελάκης 8 (2), Μπέντιλ 6