Ποδηλασία Δρόμου: «Δύο στα δύο» για τον Χιώνη στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κωφών στην Πολωνία

Το δεύτερο του μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου Κωφών 2024, που διεξάγεται έως την Κυριακή (15/9) στην Πολωνία, κατέκτησε ο Παναγιώτης Χιώνης. Μετά το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα του σπριντ, αναδείχθηκε «χάλκινος» παγκόσμιος πρωταθλητής, στην ατομική χρονομέτρηση,

Ο «χρυσός» παγκόσμιος πρωταθλητής κωφών, πριν δύο ημέρες στο σπριντ, βρέθηκε πολύ κοντά στο χρυσό μετάλλιο και στην ατομική χρονομέτρηση, καθώς τερμάτισε 40’’ πίσω από τον πρώτο, αλλά και στο αργυρό με τον δεύτερο ο οποίος αγωνιζόταν στην έδρα του, να τερματίζει μόλις 2΄΄μπροστά από τον Έλληνα ποδηλάτη.

Πρώτος ήταν ο Γερμανός Μαξ Γελε με χρόνο 38:40.59 και δεύτερος ο Πολωνός Πάβελ Αρτσιζέφσκι με χρόνο 39:24.71 με τον Χιώνη να τερματίζει σε 39:27.39

Την προσεχή Παρασκευή (13/9) αγωνίζονται ο Παναγιώτης Χιώνης και ο Μανώλης Αγγελίδης, στο αγώνισμα των πόντων (18:00).