Primera Division: Νίκες για Ρεάλ και «Μπαρτσα», «διπλό» η Ατλέτικο

Στο -2 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα παρέμεινε η Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας 3-1 της Μάλαγα στο «Μπερναμπέου», στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Ο Σέρχιο Ράμος (από θέση οφσάιντ), ο Χαμές Ροντρίγκες και ο Κριστιάνο Ρονάλντο (που έχασε και πέναλτι στο 67΄) πέτυχαν τα γκολ των «μερένγκες».

Η νίκη πάντως ενδέχεται να αποδειχθεί «πύρρειος» για τους πρωταθλητές Ευρώπης, καθώς ο Γκάρεθ Μπέιλ και ο Λούκα Μόντριτς αποχώρησαν τραυματίες και -ιδιαίτερα για τον Ουαλό- τίθεται εν αμφιβόλω η συμμετοχή τους στη ρεβάνς του Τσάμπιονς Λιγκ με την Ατλέτικο.

Η Μπαρτσελόνα παρέμεινε στην κορυφή της Primera Division, καθώς στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 32ης αγωνιστικής, επικράτησε στο «Καμπ Νου» της Βαλένθια με 2-0, χάρη σε γκολ που πέτυχαν ο Λουίς Σουάρες, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, και ο Λιονέλ Μέσι στις καθυστερήσεις.

Ενδιάμεσα, πάντως, οι «νυχτερίδες» είχαν τις ευκαιρίες να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα, όμως στο 9ο λεπτό ο Κλαούντιο Μπράβο απέκρουσε το πέναλτι του Ντάνι Παρέχο, ενώ ο Αλκαθέρ είχε δοκάρι στο 33΄. Δοκάρι είχαν και οι Καταλανοί στο 64΄, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι.

Δύο γρήγορα γκολ του Αντουάν Γκριζμάν ήταν αρκετά για την Ατλέτικο, ώστε να περάσει νικηφόρα από το «Ριαθόρ» με 2-1 επί της Λα Κορούνια και να εδραιωθεί στην τρίτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος, εκμεταλλευόμενη και την ήττα της Βαλένθια από την Μπαρτσελόνα.

Παρά το γεγονός ότι στο β΄ ημίχρονο χαλάρωσαν (έχοντας στο μυαλό και τη ρεβάνς του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Ρεάλ) και η Ντεπορτίβο μείωσε το σκορ, οι «ροχιμπλάνκος» κράτησαν τη νίκη και ξέφυγαν τέσσερις βαθμούς από τις "νυχτερίδες".