Προέλαση Σβιάτεκ στον 3ο γύρο στο δρόμο για το χρυσό

H Πολωνή Ίγκα Σβιάτεκ κέρδισε σήμερα (29/7) τη Γαλλίδα Ντιανέ Παρί με 6-1 6-1 για να περάσει στον τρίτο γύρο των Αγώνων του Παρισιού και να παραμείνει σταθερά στην πορεία για ένα χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο.

Η Νο. 1 του κόσμου, η οποία πριν από λιγότερο από δύο μήνες κέρδισε τον τέταρτο τίτλο της στο γαλλικό Open στο ίδιο γήπεδο, δεν έδωσε καμία ευκαιρία στην Παρί, παρά την υποστήριξη που είχε εκείνη από τους συμπατριώτες της, κερδίζοντας το πρώτο σετ σε 38 λεπτά.

Η 23χρονη Πολωνή, το συντριπτικό φαβορί για τον Ολυμπιακό τίτλο, έκανε ξανά νωρίς brake νωρίς στο δεύτερο σετ για να προηγηθεί 2-0 και να διατηρήσει τον έλεγχο.

Με τα λάθη της Παρί να συσσωρεύονται γρήγορα, η Σβιάτεκ  καθάρισε» εύκολα κα το δεύτερο σετ, σφραγίζοντας τη νίκη της στο σερβίς της αντιπάλου της.

Η Σβιάτεκ θα παίξει στη συνέχεια με την Κινέζα Γουάνγκ  Σιγιού στον τρίτο γύρο.