Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Προκριματικά Μουντιάλ: Για την πρώτη νίκη στο Κόσοβο η Εθνική Ελλάδας

Την πρώτη νίκη της στον 2ο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ 2022 θα επιδιώξει να πετύχει η εθνική ομάδα απόψε (5/9, 21:45), στο στάδιο «Φαντίλ Βόκρι» της Πρίστινα, απέναντι στο Κόσοβο.

Μετά από δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα παιχνίδια, με Ισπανία εκτός και Γεωργία εντός, το «γαλανόλευκο» συγκρότημα χρειάζεται πάση θυσία τους τρεις βαθμούς, ώστε να μείνει «όρθιο» στη μάχη της πρόκρισης, καθώς μάλιστα ακολουθεί (Τετάρτη 8/9) η αναμέτρηση με την πρωτοπόρο του ομίλου Σουηδία στο ΟΑΚΑ.

Σημειώνεται ότι οι Σκανδιναβοί, μετά τον θρίαμβο επί της Ισπανίας (2-1), έχουν ρεπό την 5η αγωνιστική και λόγικά οι «ρόχας» θα έχουν την ευκαιρία να «σκαρφαλώσουν» στην πρώτη θέση με νίκη επί της Γεωργίας στο Μπανταχόθ, έχοντας όμως δύο ματς περισσότερα.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των 10 ομίλων της Ευρωπαϊκής Ζώνης:

1ος Όμιλος

Σερβία-Λουξεμβούργο             4-1
Ιρλανδία-Αζερμπαϊτζάν           1-1

Ρεπό: Πορτογαλία 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)
Σερβία       10
Πορτογαλία   10
Λουξεμβούργο  6
Ιρλανδία      1
Αζερμπαϊτζάν  1


2ος Όμιλος
Ισπανία-Γεωργία                 05/09
Κόσοβο-ΕΛΛΑΔΑ                   05/09
Ρεπό: Σουηδία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)
Σουηδία       9 -3αγ.
Ισπανία       7
Κόσοβο        3 -3αγ.
ΕΛΛΑΔΑ        2 -2αγ.
Γεωργία       1

3ος Όμιλος
Βουλγαρία-Λιθουανία             05/09
Ελβετία-Ιταλία                  05/09
Ρεπό: Β. Ιρλανδία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)
Ιταλία       10
Ελβετία       6 -2αγ.
Β. Ιρλανδία   4 -3αγ.
Βουλγαρία     2
Λιθουανία     0 -3αγ.


4ος Όμιλος
Φινλανδία-Καζακστάν             1-0
Ουκρανία-Γαλλία                 1-1
Ρεπό: Βοσνία/Ερζεγοβίνη

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)
Γαλλία        9
Φινλανδία     5 -3αγ.
Ουκρανία      5
Βοσνία        2 -3αγ.
Καζακστάν     2 -4αγ.


5ος Όμιλος
Λευκορωσία-Ουαλία               05/09
Βέλγιο-Τσεχία                   05/09
Ρεπό: Εσθονία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)
Βέλγιο       10
Τσεχία        7
Ουαλία        3 -2αγ.
Λευκορωσία    3 -3αγ.
Εσθονία       0 -3αγ.


6ος Όμιλος
Νησιά Φαρόε-Δανία               0-1
Ισραήλ-Αυστρία                  5-2
Σκωτία-Μολδαβία                 1-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)
Δανία        15
Ισραήλ       10
Σκωτία        8
Αυστρία       7
Ν. Φαρόε      1
Μολδαβία      1


7ος Όμιλος
Λετονία-Νορβηγία                0-2
Ολλανδία-Μαυροβούνιο            4-0
Γιβραλτάρ-Τουρκία               0-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)
Τουρκία      11
Νορβηγία     10
Ολλανδία     10 
Μαυροβούνιο   7
Λετονία       4
Γιβραλτάρ     0


8ος Όμιλος
Κύπρος-Ρωσία                    0-2
Σλοβενία-Μάλτα                  1-0
Σλοβακία-Κροατία                0-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)
Ρωσία        10
Κροατία      10
Σλοβενία      7
Σλοβακία      6
Μάλτα         4
Κύπρος        4


9ος Όμιλος
Αλβανία-Ουγγαρία                05/09
Αγγλία-Ανδόρα                   05/09
Σαν Μαρίνο-Πολωνία              05/09

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)
Αγγλία       12
Πολωνία       7
Ουγγαρία      7
Αλβανία       6
Ανδόρα        3
Σαν Μαρίνο    0


10ος Όμιλος
Ισλανδία-Β. Μακεδονία           05/09
Ρουμανία-Λιχτενστάιν            05/09
Γερμανία-Αρμενία                05/09

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)
Αρμενία      10
Γερμανία      9
Β. Μακεδονία  7
Ρουμανία      6
Ισλανδία      3
Λιχτενστάιν   0

 

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

 

 

    

randomness