Στην κορυφή της Ευρώπης για πρώτη φορά οι Αγγλίδες, 2-1 τη Γερμανία στην παράταση

Η Εθνική Ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών της Αγγλίας ανέβηκε για πρώτη φορά στην Ιστορία της στην κορυφή της Ευρώπης, καθώς επικράτησε της Γερμανίας με 2-1 στην παράταση του μεγάλου τελικού που διεξήχθη στο Γουέμπλεϊ και σήκωσε στον ουρανό του Λονδίνου το βαρύτιμο τρόπαιο. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα σε τελικό Euro γυναικών για τις Γερμανίδες που μετρούσαν μέχρι τώρα 8 νίκες σε ισάριθμους τελικούς από το 1984, όταν και διεξήχθη για πρώτη φορά η διοργάνωση.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

Ρεκόρ προσέλευσης όλων των εποχών σε τελικό Euro

Η Αγγλία ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και μόλις στο 4’ η Γουάιτ πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά η Φρομς έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά και μπλόκαρε.

Στο 26’ από αδράνεια στην άμυνα της Αγγλίας, η Χέγκερινγκ δεν μπόρεσε να σπρώξει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, με την Ερπς να καθαρίζει τη φάση.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερο, με τις Γερμανίδες να μπαίνουν στο γήπεδο με μεγαλύτερη συγκέντρωση. Στο 48’ από λάθος της άμυνας, η Βάσμουτ έκλεψε την μπάλα, έφυγε σε τετ-α-τετ από τα αριστερά, όμως η Ερπς έπεσε εντυπωσιακά στη γωνία της και μπλόκαρε το πλασέ της.

Κόντρα στην εικόνα του αγώνα η Αγγλία προηγήθηκε στο 62’, όταν από εξαιρετική μπαλιά της Γουάλς, η Τουν (που είχε περάσει αλλαγή έξι λεπτά νωρίτερα) βρέθηκε απέναντι από τη Φρομς, την «κρέμασε» από το ύψος της περιοχής κι έκανε το 1-0!

Οι Γερμανίδες αντέδρασαν άμεσα και στο 66’ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Η Μαγκούλ έκανε το σουτ από τα δεξιά, με την Ερπς να βρίσκει την μπάλα, που χτύπησε στο αριστερό δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η Σούλερ δεν μπόρεσε να σκοράρει από καλή θέση.

Στο 79’ η Γερμανία έφερε το ματς στα ίσα. Η Βάσμουτ έκανε το γύρισμα από αριστερά και η Μαγκούλ με καταπληκτικό τελείωμα στην κίνηση ισοφάρισε από κοντά.

Ο τελικός οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, με την Αγγλία να φτάνει ξανά κοντά στο γκολ με το σουτ της Τουν που έδιωξε με τα πόδια η Φρομς. Για να έρθει στο 110ο λεπτό η Κλόε Κέλι και να οδηγήσει τις Αγγλίδες στη... Γη της Επαγγελίας, με ένα κοντινό πλασέ μέσα απ' τη μικρή περιοχή, έπειτα από σύγχυση στη γερμανική άμυνα, χαρίζοντας το μεγάλο τρόπαιο στην Αγγλία.

Στο 115’ η Αγγλία έχασε την ευκαιρία να σημειώσει και τρίτο γκολ, όμως η Φρομς έδιωξε καταπληκτικά το πλασέ της Ρούσο, διατηρώντας το τελικό 2-1.

Γήπεδο: Γουέμπλεϊ (87.192 θεατές)
Διαιτητής: Καταρίνα Μονζούλ (Ουκρανία)
Κίτρινες: Στάνγουεϊ, Γουάιτ, Ρούσο, Κέλι - Ράουχ, Όμπερντορφ, Σούλερ

ΑΓΓΛΙΑ (Σαρίνα Βίγκμαν): Ερπς, Μπρονζ, Μπράιτ, Γουίλιαμσον, Ντέιλι (88’ Γκρίνγουντ), Στάνγουεϊ (88’ Σκοτ), Γουάλς, Μιντ (64' Κέλι), Κέρμπι (56' Τουν), Χεμπ (119’ Πάρις), Γουάιτ (56' Ρούσο).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μαρτίνα Βος-Τέκλενμπουργκ): Φρομς, Γκουίν, Χέντριχ, Χέγκερινγκ (103’ Ντοσούν-Χαγιέχ), Ράουχ, Μαγκούλ (91’ Ντάλμαν), Όμπερντορφ (113’ Λατβάιν), Ντάμπριτζ (73’ Λόμαν), Χουτ, Μπραντ (46' Βάσμουτ), Σούλερ (67' Ανγιόμι).