Στο... χέρι του η πρόκριση παρά το «φθηνό» λάθος

Για 70 λεπτά ο Παναθηναϊκός φαινόταν να ελέγχει απόλυτα το πρώτο παιχνίδι του με την Μπότεφ για τον Β’ προκριματικό του Europa League, είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ των Γερεμέγεφ (8’) και Μπακασέτα (44’ πέναλτι), όμως ένα λάθος του Βιλένα και το γκολ του Κόροβετς, δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» να πάρουν «καθαρό» σκορ ενόψει της ρεβάνς.

Το «τριφύλλι» νίκησε με 2-1 στο ΟΑΚΑ, περνώντας αρκετά «δύσκολα» στο τελευταίο τέταρτο λόγω ατομικών λαθών στον άξονά του και πλέον θα πάει σε μία εβδομάδα (1/8) στο Πλόβντιβ με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα, για να πάρει την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο με διάθεση να πάρει τα ηνία του ματς από νωρίς και βρήκε το γκολ που έψαχνε μόλις στο 8ο λεπτό. Μετά από διώξιμο της βουλγαρικής άμυνας και κόντρα-γέμισμα του Μλαντένοβιτς, ο Γερεμέγεφ έκανε υπέροχη κίνηση όντας καλυπτόμενος, κοντρόλαρε εξαιρετική την μπάλα που «έπεσε» από πολύ ψηλά και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0 για τους «πράσινους» (η μπάλα χτύπησε λίγο και στην πλάτη του Ταμ).

Στο 13’ σε εξαιρετική αντεπίθεση των «πράσινων» ο Βαγιαννίδης βρήκε τον Μαντσίνι στο χώρο, εκείνος γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή, όμως ο Γερεμέγεφ δεν έκανε καλό τελείωμα με τη μία και η μπάλα πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια.

Οι Βούλγαροι είχαν την πρώτη επικίνδυνη στιγμή τους στο 18’ όταν από ωραία ατομική ενέργεια του Νουατσούκου, που απέφυγε τον Αράο και μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, ο Ντραγκόφσκι απομάκρυνε σωτήρια το γύρισμά του προς τη μικρή περιοχή.

Οι «πράσινοι» πλησίασαν στο 2-0 στο 36’ όταν από γύρισμα του Τζούριτσιτς, ο Βιλένα πλάσαρε με τη μία, όμως έδιωξαν οι αμυντικοί της Μπότεφ πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή, ενώ στο 43’ ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι σε καθαρή ανατροπή του Τζούριτσιτς από τον Ταμ. Ο Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε κάνοντας το 2-0 στο 44ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε... φουριόζος και στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Άλεξ Γερεμέγεφ να φτάνει δύο φορές σε θέση βολής στο 46’ και στο 47’, αλλά να μην μπορεί να εκτελέσει σωστά για να απειλήσει την εστία του Ίγκονεν.

Στο 53’ ο Βαγιαννίδης «χόρεψε» τους αμυντικούς της Μπότεφ και σούταρε με το αριστερό, όμως ο Ίγκονεν έδιωξε εντυπωσιακά στη γωνία του, ενώ στο 56’ η Μπότεφ λίγο έλειψε να μειώσει το σκορ με τον πιο... απίθανο τρόπο. Από εκτέλεση κόρνερ του Μπαλογιάννη, ο Γερεμέγεφ έστειλε την μπάλα πάνω στον Γεντβάι κι αυτή κατέληξε λίγο έξω από τα δοκάρια του Ντραγκόφσκι.

Στο 70’ από μεγάλο λάθος του Βιλένα έξω απ’ την περιοχή οι Βούλγαροι έκλεψαν την μπάλα με τον Σέκουλιτς ο οποίος είχε μόλις περάσει στον αγωνιστικό χώρο, γύρισε την μπάλα προς τον Κόροσετς κι εκείνος μείωσε από κοντά σε 2-1 για την Μπότεφ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει μετά το γκολ των Βούλγαρων και στο 78’ είχε τρομερή ευκαιρία με το πλασέ του Τζούριτσιτς που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γερεμέγεφ δεν μπόρεσε να κοντρολάρει για να σκοράρει.

Στο 83’ από κάκιστη συνεννόηση των Σένκεφελντ, Γεντβάι, ο Ουκάκι έκλεψε την μπάλα, έφευγε σε τετ-α-τετ κι έπεσε μόνος του. Ο διαιτητής Φούξμαν έδειξε αρχικά πέναλτι, όμως έπειτα από ενημέρωση του VAR Μπαρ Νάταν πήγε στο μόνιτορ για on field review και πήρε πίσω την αρχική απόφασή του.

Διαιτητής: Ντέιβντ Φούξμαν (Ισραήλ)
Κίτρινες: 69’ Μαντσίνι - 30’ Ετό, 33’ Περέρα, 81’ Κόροσετς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ (89’ Ίνγκασον), Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Βιλένα (74’ Μαξίμοβιτς), Μαντσίνι (74’ Λημνιός), Μπακασέτας, Τζούριτσιτς (89’ Βέρμπιτς), Γερεμέγεφ (78’ Σπόραρ).

ΜΠΟΤΕΦ (Ντούσαν Κέρκεζ): Ίγκονεν, Μίνκοφ, Ταμ, Κόντε, Μπαλογιάννης, Ετό (63’ Κόροσετς), Περέρα (70’ Καραμπέλιοφ), Ακερέ (80’ Ντιαμπατέ), Ποπόφ (80’ Ουκάκι), Νουατσούκου, Ουγιάχ (70’ Σέκουλιτς).