SUPER LEAGUE Λεβαδειακός - Ολυμπιακός 0-1: Έκανε τη δουλειά του στη Λιβαδειά με τον Ανδρούτσο και κοιτάζει την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού για την 12η αγωνιστική της Super League με τον Ανδρούτσο να είναι ο "χρυσός" σκόρερ στο 40ο λεπτό του παιχνιδιού. Οι ερυθρόλευκοι στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι της Κυριακής απέναντι στην ΑΕΚ (13/11, 19:30, COSMOTE SPORT 1HD, LIVE SPORT24).

Ο Ολυμπιακός, λίγες μέρες μετά το ντέρμπι της Λεωφόρου, έκανε τη δουλειά του στη Λιβαδειά. Οι ερυθρόλευκοι φιλοξενήθηκαν από τον Λεβαδειακό στην 12η αγωνιστική της Super League και κατάφεραν να φύγουν με το τρίποντο. Σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Ανδρούτσος στο 40ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός έφτασε τους 24 πόντους και παραμένει στο -4 από την ΑΕΚ και στο -10 από τον Παναθηναϊκό. Πλέον, οι Πειραιώτες στρέφουν την προσοχή τους στο κρίσιμο ντέρμπι πριν από τη διακοπή απέναντι στην Ένωση (13/11, 19:30, COSMOTE SPORT 1HDLIVE SPORT24) στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε από την αρχή να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι κυκλοφορούσαν την μπάλα, με τους Χουάνγκ και Χάμες να μοιράζουν το παιχνίδι και να ψάχνουν ρήγματα στην άμυνα των Βοιωτών.

Στο 8' ο Μασούρας έβγαλε τον Μπιέλ αριστερά της περιοχής και το σουτ του Ισπανού ανάγκασε τον Μάρκοβιτς σε δύσκολη απόκρουση. Δέκα λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο Χάμες από τα δεξιά έβγαλε εκπληκτική μπαλιά προς το δεύτερο δοκάρι. Ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά, με τον Βινίσιους να διώχνει προ του Αραμπί. Ωστόσο, ο αμυντικός των γηπεδούχων στην προσπάθειά του λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ, με την μπάλα να μην περνάει την γραμμή ολόκληρη, σύμφωνα με διαιτητή και VAR.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 40ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Χάμες γέμισε προς την περιοχή. Ο Μασούρας γύρισε από τα δεξιά με το κεφάλι ψάχνοντας τον Αραμπί. Ο Βινίσιους τον πρόλαβε, με τον Ανδρούτσο να παίρνει το ριμπάουντ και με σουτ να κάνει το 1-0.

Ο Λεβαδειακός προχώρησε σε αλλαγές στο δεύτερο μέρος προσπαθώντας να ανακόψει την επιθετικότητα του Ολυμπιακού και να αντιδράσει. Το έκανε με ευκαιρία του Νίκα στο 48', αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη να διώξει σε κόρνερ. Οι ερυθρόλευκοι ισορρόπησαν, χωρίς να πιάσουν την απόδοση του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Μίτσελ απείλησε με τον Χάμες Ροντρίγκες να συνεχίζει να έχει κέφια, ενώ στο 59' ο Μπιέλ επιχείρησε σουτ που πέρασε λίγο άουτ. Ο Ισπανός είχε ακόμα μία καλή στιγμή στο 67'.

Το σκορ έμεινε το ίδιο μέχρι το φινάλε, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν βρήκαν άλλο γκολ. Ο Ολυμπιακός είχε τις στιγμές του με Μπακαμπού, αλλά και Φορτούνη, ενώ ο Λεβαδειακός είχε δύο αξιοσημείωτες στιγμές στο 72' και στο 90+3'. Στο φινάλε οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν το διπλό μαζί με τον κόσμο τους που ταξίδεψε στην πόλη της Βοιωτίας.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγας (39' Τζημόπουλος), Μπαχανάκ, Νίκας, Χάμοντ (86' Τσιριγώτης), Βρακάς, Σκβάρκα (46' Γιαννιώτας), Βήχος, Πετρέ (46' Δούμτσιος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ανδρούτσος (76' Άβιλα), Ντόι, Ρέτσος, Βρουσάι, Μασούρας (77' Μπόουλερ), Ίνμπομ Χουάνγκ, Εμβιλά, Μπιέλ (83' Φορτούνης), Χάμες Ροντρίγκες (83' Σαμασέκου), Αραμπί (64' Μπακαμπού)