Τα... χρειάστηκαν στο Κύπελλο Μπάρτσα και Ρεάλ

Μόνο η Μπέτις «καθάρισε» εύκολα από τις ομάδες της LaLiga στο δεύτερο «πιάτο» της φάσης των «32» του Κυπέλλου Ισπανίας, την ώρα που οι Μπαρτσελόνα και Ρεάλ τα... χρειάστηκαν στις έδρες των Λινάρες και Αλκογιάνο, αλλά έφτασαν τελικά στις προκρίσεις επικρατώντας με 2-1 και 3-1 αντίστοιχα. «Θύμα» έκπληξης έπεσε η Θέλτα, που ηττήθηκε στις Βαλεαρίδες Νήσους από την Ατλέτικο Μπαλεαρές με 2-1 κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Copa del Rey.

Στο Λιναρές, η «χτυπημένη» από τον κορονοϊό και τις πολλές απουσίες Μπαρτσελόνα τα βρήκε... σκούρα κόντρα στην τοπική ομάδα, η οποία πήρε «κεφάλι» στο σκορ από το 18' με τον Ούγκο Ντίαζ. Η είσοδος του (υπ' ατμόν)Ουσμάν Ντεμπελέ ωστόσο, αποδείχθηκε ευεργετική για τους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι με ένα γκολ του Γάλλου κι ένα του Γιούτγκλα (63' και 69' αντίστοιχα) «γύρισαν» εντέλει το ματς και πήραν την πρόκριση με νίκη 2-1.

Δύσκολη νίκη-πρόκριση με 3-2 σημείωσε η Σοσιεδάδ στη Λεγανές χάρις στα δύο γκολ του Ογιαρθάμπαλ (το ένα, νικητήριο στο 74ο λεπτό), ενώ η Μπέτις έκανε... περίπατο στη έδρα της Βαγιαδολίδ με 3-0, επιβεβαιώνοντας πως είναι μία απ' τις καλύτερες ομάδες της εφετινής LaLiga.

Η Ατλέτικο Μπαλεαρές με δύο γκολ του Μανουέλ Μαρτίνες (17' και 76') πέταξε εκτός Κυπέλλου τη Θέλτα που ισοφάρισε προσωρινά με τον Μέντες στο 67', ενώ η Βαλένθια επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Καρταχένα, χάρις σε ένα... buzzer beater τέρμα του Τσερίσεφ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος, στο «Estadio El Collao» η Ρεάλ Μαδρίτης συνάντησε δυσκολίες κόντρα στην Αλκογιάνο, αλλά προκρίθηκε στους «16» του Copa del Rey. Ο Μιλιτάο έδωσε προβάδισμα στη «βασίλισσα» στο 39', όμως οι γηπεδούχοι ισοφάσισαν στο 66' με τον Βέγα. Και χρειάστηκε να «μιλήσει» στο τελευταίο τέταρτο η ποιότητα των Ασένσιο (77') και Ίσκο (79') για να πάρουν οι Μαδριλένοι το διπλό και την πρόκριση.