Τρία μετάλλια για την εθνική παίδων στο διεθνές τουρνουά 7th Junior Nations’ Cup

Η εθνική ομάδα πυγμαχίας κατέκτησε τρία μετάλλια, ένα χρυσό, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο, στο διεθνές τουρνουά 7th Junior Nations’ Cup, που διεξήχθη στην πόλη Βρμπας της Σερβίας. Συγκεκριμένα, ο Πέτρος Κωνσταντινούδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 48κ., καθώς επικράτησε του Ούγγρου πρωταθλητή Καρόμι Άμπερτ στον τελικό. Ο Κωνσταντινούδης αναδείχτηκε επίσης και «Κορυφαίος πυγμάχος» του τουρνουά (σ.σ. Best Fighter).

Ο Ιωάννης Πουμπουρίδης με αντίπαλο τον Όυγγρο πρωταθλητή Βάραντι Σαντόρ, στην κατηγορία των 75 κιλών, παρόλο που μπήκε δυνατά στο αγώνα και τα έδωσε όλα δεν κατάφερε να νικήσει χαρίζοντας στην Ελλάδα το ασημένιο μετάλλιο.

Τέλος, ο Γεώργιος Κωστούρος αγωνίστηκε με μεγάλη ένταση και πάθος σε μία αναμέτρηση που το αποτέλεσμα κρίθηκε στις λεπτομέρειες, χάνοντας με 3-2 στα σημεία από τον Ούγγρο αντίπαλο του Χόρβατ ΣζάμποΛτς. Ως αποτέλεσμα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 60 κιλών.

Αναλυτικά οι αθλητές της εθνικής Ομάδας πυγμαχίας που συμμετείχαν στο Διεθνές Τουρνουά 7th Junior Nations’ Cup είναι οι εξής: Κωνσταντινούδης Πέτρος, Πουμπουρίδης Ιωάννης, Βρεττός Αναστάσιος και Κωστούρος Γεώργιος.

Την ελληνική αποστολή συνόδευσαν οι Ομοσπονδιακοί προπονητές Γκαβέζος Γεώργιος και Τσεπίδης Βασίλειος.