Πρώτη αφρικανική ομάδα στις «8» σε άνδρες και γυναίκες στην Ιστορία η Νιγηρία

Η Νιγηρία... έγραψε Ιστορία στα Ολυμπιακά Τουρνουά μπάσκετ, καθώς έγινε η πρώτη αφρικανική ομάδα που προκρίνεται στα προημιτελικά σε άνδρες και γυναίκες! Και προκρίθηκαν και ως πρώτες του 2ου ομίλου, κάτι που σημαίνει πως θα «κληρωθούν» με υποδεέστερο αντίπαλο και θα συγκεντρώνουν υψηλές πιθανότητες πρόκρισης ακόμη και στην τετράδα. Στον 3ο και τελευταίο αγώνα τους, στη φάση των ομίλων σήμερα (4/8), στη Λιλ, οι Νιγηριανές επικράτησαν με 79-70 του Καναδά και ολοκλήρωσαν με 2 νίκες - 1 ήττα τις υποχρεώσεις τους στην πρώτη φάση.

Μετά το 41-37 υπέρ του Καναδά στο ημίχρονο, η Νιγηρία μπήκε με σερί 11-0 στη 3η περίοδο (41-48) και έθεσε τις βάσεις για την ιστορική νίκη και πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Ολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ των γυναικών.

Κι όμως ο Καναδάς μάζεψε 46 ριμπάουν (!) έναντι 32 της ομάδας της Αφρικής. Μάλιστα, ο Καναδάς είχε 11 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ. Την ίδια ώρα, όμως με 16 κλεψίματα (6 ο Καναδάς), η Νιγηρία έπαιξε απίστευτη άμυνα και πήρε αυτό που ήθελε, βρίσκοντας 27 πόντους από τα λάθη του αντιπάλου της.

Η Εζινέ Καλού σημείωσε 21 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ για τη Νιγηρία.

Η Μπρίτζετ Κάρλτον σημείωσε 13 πόντους και 12 η Κάιλα Αλεξάντερ για τον Καναδά που αποκλείστηκε με 0 νίκες - 3 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 41-37, 46-60, 70-79