Πρόκριση-θρίλερ με Ντε Χέα η Φιορεντίνα στη League Phase του Conference League

Πολύ δύσκολες στιγμές βίωσε η Φιορεντίνα στην Ουγγαρία, μέχρι να καταφέρει να κάμψει με 5-4 στα πέναλτι την αντίσταση της Ακαδημίας Πούσκας και να προκριθεί στη League Phase του Conference League. Οι «βιόλα», φιναλίστ της διοργάνωσης τα τελευταία δύο χρόνια, είχαν υποχρεωθεί σε ισοπαλία 3-3 στο «Αρτέμιο Φράνκι» και στη ρεβάνς προηγήθηκαν στο 59΄ με τον Κεάν και φάνηκε να κρατάνε την πρόκριση. Στις καθυστερήσεις, όμως, ο Ρανιέρι υπέπεσε σε πέναλτι, αποβλήθηκε και ο Ζολτ Νάγκι έστειλε το ματς στην παράταση (1-1). Εκεί η ιταλική ομάδα έμεινε με εννέα παίκτες, αφού αποβλήθηκε και ο Κομούτσο, χωρίς οι Μαγυάροι να εκμεταλλευθούν την αριθμητική τους υπεροχή. Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Ντε Χέα απέκρουσε το σουτ του Σόλνοκι και έσωσε τη Φιορεντίνα από έναν ταπεινωτικό αποκλεισμό.

Με πολύ άγχος πέρασαν στη League Phase και οι Τσέλσι και Χαϊντενχάιμ. Οι Λονδρέζοι, παρότι είχαν νικήσει 2-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» τη Σερβέτ και προηγήθηκαν νωρίς (14΄) στην Ελβετία, με πέναλτι του Ενκουνκού, είδαν τους γηπεδούχους να επιστρέφουν με τέρματα των Γκιγεμενό (32΄) και Κριβέλι (72΄) και να πιέζουν στο τέλος για να στείλουν το ματς στην παράταση, χωρίς να τα καταφέρουν, αφού το 2-1 έμεινε ως τη λήξη.

Από την πλευρά της, η «πρωτάρα» Χαϊντενχάιμ βρέθηκε να χάνει 2-1 εντός έδρας από τη Χάκεν, όσο δηλαδή είχε νικήσει στη Σουηδία, αλλά με τέρματα των Βάνερ (84΄) και Χόνσακ (90+2΄) πήρε τη νίκη με 3-2 και την πρόκριση. Σαφώς πιο άνετα πέρασε η Μπέτις, που επικράτησε για δεύτερη φορά της ουκρανικής Κρίβμπας με 3-0, αυτή τη φορά στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» της Σεβίλης.

Νωρίτερα, την πρόκριση στη League Phase εξασφάλισαν δύο κυπριακές ομάδες. Η Πάφος νίκησε 3-0 στη Λεμεσό την Κλουζ, ανέτρεψε το σκορ της ήττας της (1-0) στη Ρουμανία και πήρε το εισιτήριο για τους «36» της διοργάνωσης, χάρη στα γκολ του Ζαζά (28΄), του Γκόλνταρ (31΄) και του Τάνκοβιτς με πέναλτι (49΄). Η Ομόνοια έχασε 1-0 στο Αζερμπαϊτζάν από τη Ζίρε, αλλά δεν είχε πρόβλημα να περάσει, αφού στη Λευκωσία είχε επιβληθεί με 6-0. Στη League Phase θα βρίσκεται και ο ΑΠΟΕΛ, που αποκλείστηκε στα πέναλτι από την λετονική RFS στα πλέι-οφ του Europa League.

Ιστορική πρόκριση πανηγύρισε η Νόα, η οποία μετά την ΑΕΚ απέκλεισε και τη Ρουζόμπεροκ. Η ομάδα από την Αρμενία είδε τους Σλοβάκους να ισοφαρίζουν το 3-0 του πρώτου αγώνα αλλά, παρότι έμεινε με δέκα παίκτες από το 70΄, λόγω αποβολής του Σάντος, βρήκε το «χρυσό» γκολ στο 88΄ με τον Αϊας. Η Σεντ Γκάλεν, εξάλλου, έμεινε όρθια στην Τραπεζούντα και απέκλεισε την Τράμπζονσπορ με 5-4 στα πέναλτι.

Να σημειωθεί ότι η αναμέτρηση της Ολίμπια Λιουμπλιάνα με τη Ριέκα διεκόπη για περίπου μισή ώρα στο δεύτερο ημίχρονο, λόγω επεισοδίων. Η ομάδα της Σλοβενίας επιβλήθηκε με 5-0 και πήρε άνετα την πρόκριση.

Στις αναμετρήσεις ρεβάνς για τα πλέι οφ του Conference League (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης) σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΤΕΤΑΡΤΗ 28/8
Μπασακσεχίρ (Τουρκία)-Σεντ Πάτρικς Αθλέτικς (Ιρλανδία)      2-0  (0-0)
* Προκρίθηκε η Μπασακσεχίρ με συνολικό σκορ 2-0
Γάνδη (Βέλγιο)-Παρτιζάν (Σερβία)                            1-0  (1-0)
* Προκρίθηκε η Γάνδη με συνολικό σκορ 2-0

ΠΕΜΠΤΗ 29/8
Αστάνα (Καζακστάν)-Μπραν (Νορβηγία)                         3-0  (0-2)
* Προκρίθηκε η Αστάνα με συνολικό σκορ 3-2
Ελσίνκι (Φινλανδία)-Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)                  2-1  (2-2)
* Προκρίθηκε η Ελσίνκι με συνολικό σκορ 4-3
Ζίρε (Αζερμπαϊτζάν)-Ομόνοια (Κύπρος)                        1-0  (0-6)
* Προκρίθηκε η Ομόνοια με συνολικό σκορ 6-1
Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία)-Νόα (Αρμενία)                        3-1  (0-3)
* Προκρίθηκε η Νόα με συνολικό σκορ 4-3
Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)-Σεντ Γκάλεν (Ελβετία)                1-1  (0-0) παρ.
* Προκρίθηκε η Σεντ Γκάλεν με 5-4 στα πέναλτι
Πάκσι (Ουγγαρία)-Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)                  0-3  (2-2)
* Προκρίθηκε η Μλάντα Μπόλεσλαβ με συνολικό σκορ 5-2
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)-Ριέκα (Κροατία)              5-0  (1-1)
* Προκρίθηκε η Ολίμπια με συνολικό σκορ 6-1
Πάφος (Κύπρος)-Κλουζ (Ρουμανία)                             3-0  (0-1)
* Προκρίθηκε η Πάφος με συνολικό σκορ 3-1
Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)-Πανεβέζις (Λιθουανία)               0-0  (3-0)
* Προκρίθηκαν οι Δε Νιου Σέιντς με συνολικό σκορ 3-0
UE Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)-Βίκινγκουρ (Ισλανδία)              0-0  (0-5)
* Προκρίθηκε η Βίκινγκουρ με συνολικό σκορ 5-0
Ζρίνσκι Μόσταρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Γκιμαράες (Πορτογαλία)   0-4  (0-3)
* Προκρίθηκε η Γκιμαράες με συνολικό σκορ 7-0
Σερκλ Μπριζ (Βέλγιο)-Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία)              1-4  (6-1)
* Προκρίθηκε η Σερκλ Μπριζ με συνολικό σκορ 7-5
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔA)-Λανς (Γαλλία)                         2-0  (1-2)
* Προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός με συνολικό σκορ 3-2
Ντρίτα (Κόσοβο)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)                  0-1  (0-2)
* Προκρίθηκε η Λέγκια με συνολικό σκορ 3-0
Κιλμάρνοκ (Σκωτία)-Κοπεγχάγη (Δανία)                        1-1  (0-2)
* Προκρίθηκε η Κοπεγχάγη με συνολικό σκορ 3-1
Τσέλιε (Σλοβενία)-Πιούνικ (Αρμενία)                         4-1  (0-1)
* Η Τσέλιε προκρίθηκε με συνολικό σκορ 4-2
Μάριμπορ (Σλοβενία)-Τζουργκάρντεν (Σουηδία)                 0-1  (0-1)
* Προκρίθηκε η Τζουργκάρντεν με συνολικό σκορ 2-0
Χαϊντενχάιμ (Γερμανία)-Χάκεν (Σουηδία)                      3-2  (2-1)
* Προκρίθηκε η Χαϊντενχάιμ με συνολικό σκορ 5-3
Σερβέτ (Ελβετία)-Τσέλσι (Αγγλία)                            2-1  (0-2)
* Προκρίθηκε η Τσέλσι με συνολικό σκορ 3-2
Λαρν (Β. Ιρλανδία)-Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)            3-1  (1-2)
* Προκρίθηκε η Λαρν με συνολικό σκορ 4-3
Ακαδημία Πούσκας (Ουγγαρία)-Φιορεντίνα (Ιταλία)             1-1  (3-3) παρ.
* Προκρίθηκε η Φιορεντίνα με 5-4 στα πέναλτι
Μπέτις (Ισπανία)-Κρίβμπας (Ουκρανία)                        3-0  (2-0)
* Προκρίθηκε η Μπέτις με συνολικό σκορ 5-0

* Η κλήρωση της League phase του Conference League θα πραγματοποιηθεί στις 30/8 (15:30) στο Μονακό.