Η Λάρισα νίκησε με 1-0 τον Ηρακλή και ο ΠΑΣ Λαμία έμεινε εκτός play offs

Η Λάρισα πήρε τελικά το τρίτο “εισιτήριο” για τα play offs της Football League μετά τον Ηρακλή και τον Ολυμπιακό Βόλου, μετά τη σημερινή της νίκη με 1-0 στο “Καυτανζόγλειο” επί του Ηρακλή, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι στα τελευταία του λεπτά, αφήνοντας τον ΠΑΣ Λαμία 1964 στην 4η θέση και εκτός play offs.

Οι Θεσσαλοί άνοιξαν το σκορ στο 83' με κεφαλιά του Γιάντση ενώ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής, Αντωνίου, υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Πασά από τον Δεληζήση. Σε εκείνο το σημείο επικράτησε ένταση, το ματς διεκόπη για 10 λεπτά και ο Δεληζήσης αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ενώ οι παίκτες της Λάρισας ήθελαν να αποσυρθούν από τον αγωνιστικό χώρο, ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την απόφαση του διαιτητή να καταλογήσει την εσχάτη των ποινών. Ωστόσο ο Περόνε, που ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Αποστολίδη (πολύ κακή εκτέλεση από τον άσο του “Γηραιού”) και μαζί τη Λάρισα στα play offs.

Σε ό,τι αφορά τη μάχη της “ουράς” ο Απόλλων Καλαμαριάς υποβιβάζεται στη Γ' Εθνική μαζί με τους Φωκικό και Εθνικό Σερρών, μετά την ήττα που γνώρισε σήμερα με 2-0 στην Καλαμαριά από τον Αγροτικό Αστέρα.