Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Conference League: Οι πιθανοί αντίπαλοι Παναθηναϊκού και Άρη στο κύριο μονοπάτι των playoffs

Παναθηναϊκός και Άρης περιμένουν την κλήρωση στο κύριο μονοπάτι των playoffs του Europa Conference League, όπου θα τοποθετηθούν στους ισχυρούς, με το γκρουπ των ανίσχυρων να περιλαμβάνει 16 ζευγάρια και τη Νις.

Παναθηναϊκός και Άρης μπαίνουν στην κλήρωση των playoffs του Europa Conference League στο γκρουπ των ισχυρών (Τρίτη 2/8, 15:00) και περιμένουν μία... βοήθεια από τη μοίρα, ώστε να κάνουν το πρώτο μεγάλο βήμα τους στη φετινή διοργάνωση, την είσοδο στους ομίλους.

Οι κυπελλούχοι Ελλάδας υιοθετούν τον συντελεστή της Σλάβια (52,000) και μπαίνουν μαζί της ως ζευγάρι στην κληρωτίδα, ενώ οι "κίτρινοι" έχουν την αρωγή των βαθμών που έχει συγκεντρώσει η Μακάμπι Τελ Αβίβ (24,500), ώστε να βρεθούν κι αυτοί στους ισχυρούς.

Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι επειδή η κλήρωση των playoffs στη Νιόν θα πραγματοποιηθεί πριν από τη διεξαγωγή των αγώνων του 3ου προκριματικού γύρου όλων των διοργανώσεων κι έτσι δεν θα είναι γνωστές οι νικήτριες ομάδες που θα φτάσουν μέχρι εκείνη τη φάση.

Με τις ελληνικές ομάδες στο γκρουπ των ισχυρών, τα βλέμματα εστιάζουν σε εκείνο των ανίσχυρων, που περιλαμβάνει 16 ζευγάρια και μία ομάδα. Αυτή είναι η Νις από τη Γαλλία, η ομάδα που έδωσε τον προπονητή της, Κριστόφ Γκαλτιέ, στην Παρί και η ομάδα με έναν δισεκατομμυριούχο στο "τιμόνι".

Από εκεί και πέρα, ένα ζευγάρι που μπορεί να παράξει επικίνδυνο αντίπαλο είναι το Τβέντε - Τσουκαρίτσκι, με τους Ολλανδούς να έχουν στη φαρέτρα τους και τον Χρήστο Τζόλη. Δυνατός αντίπαλος θα προκύψει και από το Χάιντουκ - Γκιμαράες, ενώ η Άντερλεχτ αν καταφέρει να αποκλείσει την Πάιντε θα είναι κι αυτή ομάδα που θα θέλουν να αποφύγουν οι ελληνικές, όπως ακόμα μία βελγική, η Άντβερπ (ζευγάρι με τη Λίλεστρομ).

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από την κλήρωση, η UEFA θα χωρίσει τις ομάδες σε τέσσερα υπογκρουπ, τα τρία με οκτώ ομάδες το καθένα (τέσσερις ισχυρές, τέσσερις ανίσχυρες) και το ένα με δέκα ομάδες (πέντε ισχυρές και πέντε ανίσχυρες).

Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν την Πέμπτη 18 Αυγούστου και οι δεύτεροι αγώνες την Πέμπτη 25 Αυγούστου. Σε περίπτωση που οι ελληνικές ομάδες φτάσουν μέχρι τους ομίλους της διοργάνωσης, η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 26 Αυγούστου.

Οι πρώτοι αγώνες του 2ου προκριματικού

SCOREBOARD

EUROPA CONFERENCE LEAGUE

QUALIFICATION

ΤΕΛ
Μπότεφ0
ΑΠΟΕΛ0
ΤΕΛ
Βίκινγκουρ Γκέτα0
Ντουνάισκα2
ΤΕΛ
Κίζιλζαρ1
Όσιγιεκ2
ΤΕΛ
Καϊράτ0
Κισβάρντα1
ΤΕΛ
Λιέπαγα0
Γιουνγκ Μπόις1
ΤΕΛ
Αραράτ Αρμένια0
Πάιντε0
ΤΕΛ
Βαλμιέρα1
Σκεντίγια2
ΤΕΛ
Μακεντόνιγια0
ΤΣΣΚΑ Σόφιας0
ΤΕΛ
Ζίρα0
Μακάμπι Τελ Αβίβ3
ΤΕΛ
Κόπερ0
Βαντούζ1
ΤΕΛ
Μόλντε4
Έλφσμποργκ1
ΤΕΛ
Σαμπούρταλο1
Στεάουα0
ΤΕΛ
Σεϊναγιοέν0
Λίλεστρομ1
ΤΕΛ
Κουόπιο2
Μιλσάμι2
ΤΕΛ
Σούντουβα0
Βίμποργκ1
ΤΕΛ
Πόγκον1
Μπρόντμπι1
ΤΕΛ
Ρουζομπερόκ0
Ρίγα3
ΤΕΛ
Λέφσκι2
ΠΑΟΚ0
ΤΕΛ
Φέχερβαρ4
Γκαμπάλα1
ΤΕΛ
Σπάρτα0
Βίκινγκ0
ΤΕΛ
Βόρσκλα3
ΑΙΚ2
ΤΕΛ
Γκζίρα Γιουνάιτεντ2
Ραντνίτσκι Νις2
ΤΕΛ
Ραπίντ0
Λέχια0
ΤΕΛ
Σεντ Τζόζεφς0
Σλάβια4
ΤΕΛ
Β36 Τόρσαβν1
Tρε Φιόρι0
ΤΕΛ
Βασιλεία2
Κρουζέιντερς0
ΤΕΛ
Άντβερπ0
Ντρίτα0
ΤΕΛ
Πέτροκουμπ0
Λάτσι0
ΤΕΛ
Άρης Λεμεσού2
Νέφτσι0
ΤΕΛ
Χαποέλ Μπερ Σεβά2
Ντινάμο Μινσκ1
ΤΕΛ
Μπασάκσεχιρ1
Μακάμπι Νετάνια1
ΤΕΛ
Ρασίνγκ Ουνιόν1
Τσουκαρίτσκι4
ΤΕΛ
Άρης5
Γκόμελ1
ΤΕΛ
Σέπσι3
Ολίμπια1
ΤΕΛ
Ριέκα1
Τζουργκάρντεν2
ΤΕΛ
Βέλεζ0
Χάμρουν Σπάρτανς1
ΤΕΛ
Σπάρτακ Τρνάβα4
Νιούταουν1
ΤΕΛ
Άλκμααρ1
Τούζλα0
ΤΕΛ
Σεντ Πάτρικς1
Μούρα1
ΤΕΛ
Μάδεργουελ0
Σλίγκο Ρόβερς1
ΤΕΛ
Βλάζνια1
Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα1
ΤΕΛ
Ράκοβ5
Αστανά0
ΤΕΛ
ΜΠΑΤΕ0
Κόνιασπορ3
ΤΕΛ
Μπρέινταμπλικ2
Μπουντούτσνοστ0
ΤΕΛ
Γκιμαράες3
Πούσκας Ακαντέμια0

Οι δεύτεροι αγώνες του 2ου προκριματικού

SCOREBOARD

EUROPA CONFERENCE LEAGUE

QUALIFICATION

ΤΕΛΙΚΟ (ΠΑΡ)
ΑΙΚ2
Βόρσκλα0
ΤΕΛ
Γκόμελ1
Άρης2
ΤΕΛ
Αστανά0
Ράκοβ1
ΤΕΛ
Γκαμπάλα2
Φέχερβαρ1
ΤΕΛ
Κισβάρντα1
Καϊράτ0
ΤΕΛ (ΠΕΝ)
Πάιντε0
Αραράτ Αρμένια0
ΤΕΛ
Μιλσάμι1
Κουόπιο4
ΤΕΛ
Μακάμπι Νετάνια0
Μπασάκσεχιρ1
ΤΕΛ
Έλφσμποργκ1
Μόλντε2
ΤΕΛ
ΤΣΣΚΑ Σόφιας4
Μακεντόνιγια0
ΤΕΛ
Νέφτσι3
Άρης Λεμεσού0
ΤΕΛ
ΑΠΟΕΛ2
Μπότεφ0
ΤΕΛ
Βίμποργκ1
Σούντουβα0
ΤΕΛ
Τζουργκάρντεν2
Ριέκα0
ΤΕΛ
Βίκινγκ2
Σπάρτα1
ΤΕΛ (ΠΕΝ)
Ραντνίτσκι Νις3
Γκζίρα Γιουνάιτεντ3
ΤΕΛ (ΠΕΝ)
Ολίμπια2
Σέπσι0
ΤΕΛ
Λίλεστρομ5
Σεϊναγιοέν2
ΤΕΛ
Σλάβια7
Σεντ Τζόζεφς0
ΤΕΛ
Ρίγα2
Ρουζομπερόκ1
ΤΕΛ
Νιούταουν1
Σπάρτακ Τρνάβα2
ΤΕΛ
Μακάμπι Τελ Αβίβ0
Ζίρα0
ΤΕΛ
Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα3
Βλάζνια0
ΤΕΛ
ΠΑΟΚ1
Λέφσκι1
ΤΕΛ
Στεάουα4
Σαμπούρταλο2
ΤΕΛ
Λέχια1
Ραπίντ2
ΤΕΛΙΚΟ (ΠΑΡ)
Βαντούζ1
Κόπερ1
ΤΕΛ
Τσουκαρίτσκι4
Ρασίνγκ Ουνιόν0
ΤΕΛ
Κόνιασπορ2
ΜΠΑΤΕ0
ΤΕΛ
Χάμρουν Σπάρτανς1
Βέλεζ0
ΤΕΛ
Ντινάμο Μινσκ0
Χαποέλ Μπερ Σεβά1
ΤΕΛ
Γιουνγκ Μπόις3
Λιέπαγα0
ΤΕΛ (ΠΕΝ)
Μούρα0
Σεντ Πάτρικς0
ΤΕΛ
Μπρόντμπι4
Πόγκον0
ΤΕΛ
Σλίγκο Ρόβερς2
Μάδεργουελ0
ΤΕΛ
Ντρίτα0
Άντβερπ2
ΤΕΛ
Λάτσι1
Πέτροκουμπ4
ΤΕΛ
Σκεντίγια3
Βαλμιέρα1
ΤΕΛ
Όσιγιεκ0
Κίζιλζαρ2
ΤΕΛ
Μπουντούτσνοστ2
Μπρέινταμπλικ1
ΤΕΛ
Τούζλα0
Άλκμααρ4
ΤΕΛ
Tρε Φιόρι0
Β36 Τόρσαβν0
ΤΕΛ
Πούσκας Ακαντέμια0
Γκιμαράες0
ΤΕΛ
Ντουνάισκα2
Βίκινγκουρ Γκέτα0
ΤΕΛ
Κρουζέιντερς1
Βασιλεία1

Τα ζευγάρια του 3ου προκριματικού

  • Σλάβια (Τσεχία) - Παναθηναϊκός (Ελλάδα)
  • Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) - Άρης (Ελλάδα)
  • Σπάρτακ (Σλοβακία) - Ράκοβ (Πολωνία)
  • ΑΙΚ (Σουηδία) - Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)
  • Βίκινγκ (Νορβηγία) - Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)
  • Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) - Μπασακσεχίρ (Τουρκία)
  • Κουόπιο (Φινλανδία) - Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)
  • Πάιντε (Εσθονία) - Άντερλεχτ (Βέλγιο)
  • Βίμποργκ (Δανία) - Β36 Τόρσχαβν (Νησιά Φερόε)
  • Χάιντουκ (Κροατία) - Γκιμαράες (Πορτογαλία)
  • Μπρόντμπι (Δανία) - Βασιλεία (Ελβετία)
  • Λίλεστρομ (Νορβηγία) - Άντβερπ (Βέλγιο)
  • ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) - Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)
  • Νταντί Γιουνάιτεντ (Σκωτία) - Άλκμααρ (Ολλανδία)
  • ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) - Κίζιλζαρ (Καζακστάν)
  • Λέφσκι (Βουλγαρία) - Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)
  • Ντουνάισκα (Σλοβακία) - Στεάουα (Ρουμανία)
  • Ρίγα (Λετονία) - Ζιλ Βισέντε (Πορτογαλία)
  • Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία) - Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα)
  • Μόλντε (Νορβηγία) - Κισβάρντα (Ουγγαρία)
  • Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) - Ραπίντ (Αυστρία)
  • Λουγκάνο (Ελβετία) - Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)
  • Τβέντε (Ολλανδία) - Τσουκαρίτσκι (Σερβία)
  • Ζόρια (Ουκρανία) - Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία)
  • Βαντούζ (Λίχτενσταϊν) - Κόνιασπορ (Τουρκία)
  • Σέπσι (Ρουμανία) - Τζουργκάρντεν (Σουηδία)
  • Φέχερβαρ (Ουγγαρία) - Πέτροκουμπ (Μολδαβία)

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν την Πέμπτη 4 Αυγούστου και οι δεύτεροι την Πέμπτη 11 του μήνα.

Playoffs - (34 ομάδες)

ΙΣΧΥΡΟΙ (17 ΟΜΑΔΕΣ)

  1. Βιγιαρεάλ (Ισπανία) 78,000
  2. Μπρόντμπι (Δανία) ή Βασιλεία (Ελβετία) - 55,000
  3. Σλάβια (Τσεχία) ή Παναθηναϊκός (Ελλάδα) - 52,000
  4. Κουόπιο (Φινλανδία) ή Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) - 37,000
  5. Νταντί Γιουνάιτεντ (Σκωτία) ή Άλκμααρ (Ολλανδία) - 28,500
  6. Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) ή Μπασακσεχίρ (Τουρκία) - 25,000
  7. Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) ή Άρης (Ελλάδα) - 24,500
  8. ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) ή Παρτίζαν (Σερβία) - 24,500 (ηττημένος από το ζευγάρι του Europa League)
  9. Γουέστ Χαμ (Αγγλία) 21,328
  10. Μόλντε (Νορβηγία) ή Κισβάρντα (Ουγγαρία) - 19,000
  11. ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) ή Κίζιλζαρ (Καζακστάν) - 18,000
  12. Ζόρια (Ουκρανία) ή Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία) 18,000
  13. Ντουνάισκα (Σλοβακία) ή Στεάουα (Ρουμανία) - 17,500
  14. Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) ή Ραπίντ (Αυστρία) - 16,000
  15. Φιορεντίνα (Ιταλία) 15,323
  16. Κολωνία (Γερμανία) 15,042
  17. Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) ή Σλοβάτσκο (Τσεχία) - 14,500 (ηττημένος από το ζευγάρι του Europa League)

ΑΝΙΣΧΥΡΟΙ (17 ΟΜΑΔΕΣ)

  1. Λίλεστρομ (Νορβηγία) ή Άντβερπ (Βέλγιο) - 14,500
  2. Λουγκάνο (Ελβετία) ή Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) - 14,000
  3. Νις (Γαλλία) 12,016
  4. Πάιντε (Εσθονία) ή Άντερλεχτ (Βέλγιο) - 11,500
  5. Φέχερβαρ (Ουγγαρία) ή Πέτροκουμπ (Μολδαβία) - 11,500
  6. Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία) ή Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα) - 11,000
  7. Χάιντουκ (Κροατία) ή Γκιμαράες (Πορτογαλία) - 10,676
  8. Ρίγα (Λετονία) ή Ζιλ Βισέντε (Πορτογαλία) - 10,676
  9. ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) ή Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία) - 10,500
  10. Τβέντε (Ολλανδία) ή Τσουκαρίτσκι (Σερβία) - 9,860
  11. ΑΙΚ (Σουηδία) ή Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία) - 9,000
  12. Σπάρτακ (Σλοβακία) - Ράκοβ (Πολωνία) - 8,500
  13. Βαντούζ (Λίχτενσταϊν) ή Κόνιασπορ (Τουρκία) - 6,500
  14. Βίκινγκ (Νορβηγία) ή Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία) - 5,450
  15. Βίμποργκ (Δανία) ή Β36 Τόρσχαβν (Νησιά Φερόε) - 5,435
  16. Σέπσι (Ρουμανία) ή Τζουργκάρντεν (Σουηδία) - 4,575
  17. Λέφσκι (Βουλγαρία) ή Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα) - 3,900

* Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 2 Αυγούστου στις 15:00.

** Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν την Πέμπτη 18 Αυγούστου και οι δεύτεροι αγώνες την Πέμπτη 25 Αυγούστου.

ΠΗΓΗ SPORT24.GR

    

 

Απόψεις

Απορώ γιατί πολλοί εκπλήσσονται σήμερα με το άκουσμα της είδησης για την απαλλαγή όλων των εμπλεκομένων στην υπόθεση με τα μαύρα ταμεία της Siemens, λόγω καθυστέρησης...

Ενημερωτικά δελτία

Ενημερωθείτε άμεσα από την εφημερίδα μας για τις τελευταίες ειδήσεις μέσα από την ηλεκτρονική σας διεύθυνση.

Μηνιαίο αρχείο ειδήσεων