«Δώρο» της Νιουκάστλ σε Λίβερπουλ

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει από σήμερα (1/11) στην βαθμολογία της Premier League η πρωταθλήτρια Λίβερπουλ. Οι «ρεντς» πήραν το «δώρο» της Νιουκάστλ, η οποία πριν από λίγο επικράτησε με 2-1 τξης Έβερτον στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Για τους «εφοπλιστές» ήταν το τρίτο ματς χωρίς νίκη και η δεύτερη σερί ήττα, μετά το 2-0 από την Σαουθάμπτον στις 25 Οκτωβρίου.

Και τα δύο τέρματα των «ανθρακωρύχων» πέτυχε ο 28χρονος Άγγλος επιθετικός, Κάλουμ Γουΐλσον, ενώ για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι σκόραρε ο «συνήθης ύποπτος» στο τρέχον πρωτάθλημα, Κάλβερτ-Λιούιν.

Μετά τις εντυπωσιακές νίκες επί των Λίβερπουλ και Λέστερ και το 5Χ5 στο πρωτάθλημα, η Άστον Βίλα γνώρισε την 2η σερί εντός έδρας ήττα (προηγήθηκε αυτή από την Λιντς) με το εντυπωσιακό 3-4 από την Σαουθάμπτον, η οποία «τρέχει» ένα εντυπωσιακό σερί τετράδας αγώνων με 3 νίκες και μία εκτός έδρας ισοπαλία με την Τσέλσι (3-3).

Οι «Αγιοι» έκαναν εκπληκτικό ματς για 60 λεπτά, όταν και προηγήθηκαν με 4-0, ωστόσο, από κει και πέρα «κατέβασαν ταχύτητα» με αποτέλεσμα οι «χωριάτες» να πετύχουν τρία γκολ, εκ των οποίων τα δύο στις καθυστερήσεις του ματς.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο 26χρονος Άγγλος μέσος, Τζέιμς Γουόρντ-Πράους ο οποίος είχε την ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του, ενώ στη συνέχεια πέτυχε δύο τέρματα ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0.