Φρένο στην Άρσεναλ των 9 παικτών έβαλε η Γουλβς

Στην πρώτη της ήττα μετά από επτά ματς (5 νίκες, 2 ισοπαλίες) υποχρέωσε την Άρσεναλ των 9 παικτών (!) η Γουλβς (2-1) και, μάλιστα, με ανατροπή στο «Μολινό», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Premier League. Συνεχίζει να ελπίζει στο θαύμα η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ!

Η αποβολή του Νταβίντ Λουΐζ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έφερε τους «κανονιέρηδες» σε δυσχερέστατη θέση, καθώς εκτός του παίκτη που έχασαν, είδαν τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με το πέναλτι του Νέβες, ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι «λύκοι» έβαλαν τις βάσεις για το πρώτο τους «τρίποντο» μετά τις 15 Δεκεμβρίου (2-1 την Τσέλσι) και τα 8 ματς (5 ήττες, τρεις ισοπαλίες) που ακολούθησαν.

Οι «κανονιέρηδες» έμειναν με 9 παίκτες στο 72΄ λόγω της ανόητης αποβολής του γκολκίπερ Μπερντ Λένο, ο οποίος βγήκε πολύ μακριά για να ανακόψει τον Τραορέ και χρησιμοποίησε το χέρι του, με τον διαιτητή να τον αποβάλλει με κόκκινη κάρτα. Στο ξεκίνημα του αγώνα η Άρσεναλ πέτυχε γκολ με τον Σάκα, το οποίο δε μέτρησε μετά την εξέταση της φάσης από το VAR (ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ).

Εντυπωσιακή η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, κατάφερε να κάνει μεγάλη ανατροπή στο «Μπράμαλ Λέιν» και με την δεύτερη νίκη της στα τρία τελευταία ματς με 2-1 επί της Γουέστ Μπρομ (με το ίδιο σκορ είχε επικρατήσει και στο Όλντ Τράφορντ, ενώ έχασε δύσκολα από τη Σίτι με 1-0) αναπτέρωσε τις ελπίδες της για το θαύμα της παραμονής.