Και μαθηματικά 6ο το Περιστέρι

Ίδιο νικητή, το Περιστέρι, ανέδειξε η επανάληψη του αγώνα -με απόφαση του ΑΣΕΑΔ- με τη Λάρισα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League. Οι «κυανοκίτρινοι» πάτησαν... γκάζι στο β΄ μέρος και με ηγέτη τον Τζόρνταν Φορντ (18π.) επικράτησαν με 80-56, στο κλειστό της οδού Κένεντι. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου (10-11) εξασφάλισε και μαθηματικά την 6η θέση της κανονικής περιόδου της Basket League, όποιο αποτέλεσμα κι αν φέρει κόντρα στον Άρη, στην 22η και τελευταία αγωνιστική, η οποία είναι προγραμματισμένη για την Μεγάλη Τετάρτη (28/4).

Στον αντίποδα, οι Θεσσαλοί ήταν ανταγωνιστικοί στο α΄ μέρος, προσπέρασαν και με +5, αλλά δέχτηκαν επιμέρους σκορ 24-9 στην 3η περίοδο και έχασαν την... επαφή τους με τον αντίπαλο. Η Λάρισα (6-15) έχει «σφραγίσει» το εισιτήριο για τη Basket League της επόμενης σεζόν και εμπλέκεται πλέον σε σενάρια όσον αφορά στην παρουσία της στα πλέι οφ. Στην τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου θα παίξει στο Λαύριο.

Tα δεκάλεπτα: 20-20, 39-35, 63-44, 80-56

To Περιστέρι προηγήθηκε με 9-4, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στην 1η περίοδο, αλλά κατά περιόδους οι Θεσσαλοί μείωναν την απόσταση και απειλούσαν τους «κυανοκίτρινους». Στη... γραμμή του φίνις του πρώτου δεκαλέπτου, η Λάρισα ισοφάρισε για πρώτη φορά, σε 20-20 με λέι απ του Ουόσπαν. Με πίεση στην άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 26-27, ενώ ο Χάγκινς με τρίποντο διαμόρφωσε το 26-30. Αν και η ομάδα του Νίκου Παπανικολάου ξέφυγε και με +5, 27-32, με λέι απ του Παπαδάκη, η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου αντέδρασαν, κάλυψαν τη διαφορά, με λύσεις από Σαλούστρο, Τσαϊρέλη και σερί του Φορντ, για να πάνε στο +4 στα αποδυτήρια, 39-35.

Η άμυνα των γηπεδούχων στην 3η περίοδο... έριξε στο καναβάτσο τη Λάρισα. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου έκαναν επιμέρους σκορ 24-9 μετά το ημίχρονο και μέχρι το 30΄! Συγκεκριμένα, οι παίκτες της Λάρισας δεν βρήκαν σκορ στα έξι πρώτα λεπτά, για να κάνει σερί 14-0 στο ίδιο διάστημα το Περιστέρι και να βάλει τις βάσεις για τη 10η εφετινή νίκη του στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με +20 (55-35), προηγήθηκαν με 63-44 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου και πλέον η 4η περίοδος ήταν τυπική διαδικασία.

Διαιτητές: Κάρδαρης, Χαλαμπαλάκης, Ορφανός Ιορδ.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 12 (2), ΜακΛιν 14, Τζόουνς 9, Κρόκετ 7 (1), Μάντζαρης 4 (1), Σκορδίλης 2, Τσαϊρέλης 10, Φορντ 18 (3), Σαλούστρος 4

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Ρας 2, Κώττας 2, Ουόσπαν 8, Καμπερίδης 2, Μούρτος 13, Χάγκινς 7 (1), Ουάσινγκτον 15 (3), Καμαράς, Τσιούλκας, Σπυρόπουλος 2, Παπαδάκης 5, Γκόρντον