Νίκες για τους γηπεδούχους, σημαντικό προβάδισμα με 3-0 η Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Οι γηπεδούχοι είχαν την... τιμητική τους, στις τρεις αναμετρήσεις με τις οποίες «άνοιξε η αυλαία»  (20/8), των α΄ αγώνων των play offs στο Champions League. Oι Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Λιλ και Μπόντο Γκλιμτ αναδείχτηκαν νικήτριες, με την Ντιναμό πάντως να είναι αυτή που πήρε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση, μετά το 3-0 επί της Καραμπάγκ. Η Λιλ μπορεί να νιώθει ικανοποιημένη με το 2-0 επί της Σλάβιας Πράγας, ενώ... ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν οι Μπόντο Γκλιμτ και ο Ερυθρός Αστέρας, μετά το 2-1 των Νορβηγών.

Αναλυτικά, προβάδισμα απέκτησε η Ντιναμό, νικώντας στο Ζάγκρεμπ, με 3-0, την Καραμπάγκ από το Αζερμπαϊτζάν. Ο Μάρκο Πιάτσα στο 30ό λεπτό σημείωσε το πρώτο γκολ των Κροατών, για να βρει δύο φορές δίχτυα, στο 75΄ και στο 80΄ ο Σάντρο Κουλένοβιτς.

Με γκολ του Καναδού σέντερ φορ, Τζόναθαν Ντέιβιντ και του Αλβανού δεξιού εξτρέμ Εντόν Ζεγκρόβα, η Λιλ πανηγύρισε τη νίκη με 2-0 απέναντι στη Σλάβια Πράγας επί γαλλικού εδάφους. Βασικός ξεκίνησε για τους Τσέχους ο Χρήστος Ζαφείρης και έγινε αλλαγή στο 75΄ δίνοντας τη θέση του στον Φίλιπ Πρεσμπλ.

Η Μπόντο Γκλιμτ επικράτησε με 2-1 του Ερυθρού Αστέρα. Ο Όντιν Μπιέρτουφτ σημείωσε το πρώτο γκολ του αγώνα και των γηπεδούχων στο 52ο λεπτό. Δέκα λεπτά αργότερα (62΄), ο Ισάκ Μέατα διπλασίασε τα τέρματα των Νορβηγών, αλλά η ομάδα του Βελιγραδίου βρήκε το γκολ στο 75΄ από τον Όγκνιεν Μίμοβιτς.

Στις πρώτες αναμετρήσεις για τα play-off του Champions League 2024/25 σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: