Οι «Αγιοι» ηττήθηκαν από την Φούλαμ, ενώ «ζωντανή» έμεινε η Νότιγχαμ μετά το 2-2 με Τσέλσι - Υποβιβάστηκε η Σαουθάμπτον

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Γουλβς στο «Ολντ Τράφορντ» και να πάρει τη νίκη με 2-0, στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Ερικ Τεν Χααγκ, που πήρε τους τρεις βαθμούς χάρη στα γκολ του Αντονι Μαρσιάλ στο 32ο λεπτό και του Γκαρνάτσο στις καθυστερήσεις, ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, μαζί με τη Νιούκαστλ, και έκανε αποφασιστικό βήμα για τη συμμετοχή της στο Champions League.

Μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη πέτυχε και η Αστον Βίλα, καθώς επικράτησε στην έδρα της της Τότεναμ με 2-1 και την έπιασε στην 6η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Φούλαμ νίκησε μέσα στην έδρα της Σαουθάμπτον με 2-0 και «υπέγραψε» τον υποβιβασμό της.

Τέλος η Νότιγχαμ με δύο γκολ του Αβονίγι πήρε «χρυσή» ισοπαλία στο Λονδίνο με 2-2 από την μέτρια ξανά Τσέλσι και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Νωρίτερα, κανείς δεν έμεινε ευχαριστημένος στο «Ελαν Ρόουντ», καθώς Λιντς και Νιούκαστλ αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2. Οι γηπεδούχοι είναι απογοητευμένοι, καθώς ήθελαν μόνο τη νίκη για να πάρουν μια ανάσα στη δύσκολη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, ενώ και η ομάδα του Εντι Χάου ήθελε τους τρεις βαθμούς για να παραμείνει δυνατή στη διεκδίκηση μιας θέσης στο Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Η Λιντς ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με τον Εϊλινγκ μόλις στο 7ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 28' όταν ο Μπάμφορντ αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Τρία λεπτά αργότερα, όμως, η Νιούκαστλ κέρδισε την εσχάτη των ποινών και ο Κάλουμ Γουίλσον δεν αστόχησε. Το ίδιο έκανε και στο 69' όταν ο Φίρπο βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο φορ της ομάδας της βόρειας Αγγλίας έκανε το 2-1.

Η Λιντς με την πλάτη στον τοίχο κατάφερε να αντιδράσει και στο 79ο λεπτό ο Κρίστενσεν «έγραψε» το 2-2. Να σημειωθεί πως στο 90' ο Φίρπο, αρνητικός πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λιντς-Νιούκαστλ            2-2
(7' Εϊλινγκ, 79' Κρίστενσεν-31' πεν., 69' πεν. Γουίλσον)
Άστον Βίλα-Τότεναμ         2-1