«Όρθιος» ο ΠΑΟΚ στο Μάλμε (2-2) - Στην «καυτή» Τούμπα για την πρόκριση

Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε αμφότερες καταφέρνοντας να φύγει με την ισοπαλία 2-2 από το «Ελέντα Στάντιουμ» με αντίπαλο τη Μάλμε, στο πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον Γ' Προκριματικό γύρο του UEFA Champions League.

Οι Σουηδοί, που είχαν και δύο δοκάρια, κατάφεραν να προηγηθούν με τους Πόντους Γιάνσον (28’) και Σεμπαστάν Νανάζι (67’), ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» είχαν απαντήσεις με τους Τάισον (42’) και Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα (75’), αποκτώντας πλεονέκτημα πρόκρισης με τη ρεβάνς να διεξάγεται στην - όπως αναμένεται - κατάμεστη Τούμπα.

Οι Σουηδοί μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Ούγκο Μπολίν με σέντρα-σουτ έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας του εμβρόντητου Ντόμινικ Κοτάρσκι.

Ο Κροάτης τερματοφύλακας επέδειξε δευτερόλεπτα αργότερα τα αντανακλαστικά του σταματώντας το πλασέ του Νανάζι. Ο Κοτάρσκι ήταν και πάλι εκεί που έπρεπε για να αποκρούσει στο 13’ το σουτ του Ισαάκ Κιέζε Τέλιν, με τη Μάλμε να ψάχνει μανιωδώς το γκολ.

Το πέτυχε, τελικά, στο 28’. Από εκτέλεση κόρνερ του Νανάζι, ο Γιάνσον με κεφαλιά έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Οι οποίοι, πάντως, κόπασαν προς το τέλος του πρώτου μέρους. Από γύρισμα του Ζόαν Σάστρε και προσπάθεια του Μπράντον Τόμας, ο Γιοάν Νταλίν απομάκρυνε αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Τάισον ισοφάρισε σε 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε όπως το πρώτο, με δοκάρι για τη Μάλμε. Ο Γενς Στρίγκερ-Λάρσεν έστρωσε στον Γιάνσον που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι.

Αυτή τη φορά, πάντως, οι «ασπρόμαυροι» δεν παρασύρθηκαν από το ρυθμό των γηπεδούχων. Αντίθετα, στο 54’ λίγο έλειψε να κάνουν την ανατροπή, όταν έπειτα από φάση διαρκείας, ο Τόμας από θέση βολής αστόχησε σπαταλώντας σπουδαία ευκαιρία.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Τέλιν να απειλήσει, ωστόσο η κεφαλιά του δε βρήκε στόχο ενώ στο 64’ ο Κοτάρσκι έσωσε και πάλι την εστία του, διώχνοντας δύσκολα το πλασέ του 32χρονου πρώην άσου της Κασίμπασα.

Ο Χένρικ Ρίντστρομ είχε την έμπνευση να περάσει στο ματς τον Άντερς Κρίστιανσεν. Από χαμηλό κόρνερ του τελευταίου, με την είσοδό του στο παιχνίδι, η μπάλα έφτασε στον Νανάζι που έκανε με τη βοήθεια και της τύχης το 2-1 στο 67’.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου έδωσε στον Ταρίκ Τισουντάλι την ευκαιρία να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με τους Θεσσαλονικείς ενώ φρέσκαρε και τη μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας, στην προσπάθειά του να φτάσει αυτή στην ισοφάριση.

Και, όπως ο Ρίντστρομ, έτσι κι ο Ρουμάνος δικαιώθηκε άμεσα. Κόρνερ του Κιρίλ Ντεσπόντοφ, κεφαλιά-στρώσιμο του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη στον Μπάμπα που από κοντά έκανε το 2-2 στο 75’.

Η Μάλμε πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ψάχνοντας το γκολ της νίκης. Το σουτ του Σέρχιο Πένια (79’) υπό ευνοϊκές συνθήκες κόντραρε, αυτό του Τέλιν (80’) δε βρήκε στόχο ενώ σε εκείνο το Γιάνσον (82’) ο Κοτάρσκι αντέδρασε σωστά. Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος, με τις δυο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς.

Με τη ρεβάνς να είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τρίτη στην Τούμπα (13/8, 20:30), όποια ομάδα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στα Play Off του Champions League το νικητή του ζευγαριού Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) - Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία).

Ο σύλλογος που θα αποκλειστεί θα «υποβιβαστεί» στα Play Off του Europa League όπου θα βρει μπροστά του το νικητή του ζευγαριού Τσέλιε (Σλοβενία) - Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία).

Διαιτητής: Τζον Μπίτον (Σκωτία)

Κίτρινες: Μπολίν, Μποτχάιμ, Νανάζι - Μπάμπα, Σάστρε, Καμαρά, Οζντόεφ.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΜΑΛΜΕ (Χένρικ Ρίντστρομ): Νταλίν, Στρίγκερ-Λάρσεν, Γιάνσον, Ζάτερστρομ, Μπουζανέλο, Μπολίν (83’ Αμπντί Αλί), Γιόνσεν, Πένια (90’+4’ Μπεργκ), Νανάζι, Μποτχάιμ (66’ Κρίστιανσεν), Τέλιν.

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (73’ Καμαρά), Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας (83’ Μουργκ), Ζίβκοβιτς (73’ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Τόμας (69’ Τισουντάλι).