Πάροτ: «Όλοι στην ομάδα στηρίζουμε τον Κέλεχερ»

Ο επιθετικός της Δημοκρατίας της Ιρλανδίας, Τρόι Πάροτ, υποστήριξε τον Κουίμχιν Κέλεχερ μετά το λάθος του τερματοφύλακα που οδήγησε στο δεύτερο γκολ της Ελλάδας-αυτό που πέτυχε ο Πέτρος Μάνταλος- στη νίκη της με 2-0, χθες στο Nations League.

«Είναι απογοητευτικό για όλους μας, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Όλοι κάνουν λάθη, ο Κουίμχιν δεν κάνει πολλά», είπε ο Πάροτ.

«Όλοι στα αποδυτήρια τον στηρίζουμε, αλλά δεν νομίζω ότι το χρειάζεται γιατί είναι αρκετά δυνατός ψυχικά για να το αντιμετωπίσει.

Προφανώς, είναι απογοητευτικό να δίνεις τέτοιες ευκαιρίες σε μια καλή ομάδα, ειδικά εκείνη τη στιγμή στο παιχνίδι που επιστρέφαμε και δημιουργούσαμε καλές ευκαιρίες μόνοι μας. Είναι δύσκολο, αλλά πρέπει να προχωρήσουμε», πρόσθεσε ο 22χρονο επιθετικός της ΑΖ Άλκμααρ και συνέχισε:

«Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι όταν ήρθαμε. Είναι καλή ομάδα και έπαιξαν καλά κατά τη διάρκεια της εβδομάδας , κόντρα στην Αγγλία.

Πιστεύω ότι τα πήγαμε καλά, ο Κουίμχιν έπρεπε να κάνει αποκρούσεις, φυσικά, αλλά γι' αυτό είναι εκεί. Νομίζω ότι αμυνθήκαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Έπρεπε να προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε ευκαιρίες νωρίτερα».

Ο μέσος της Ιρλανδίας Τζος Κάλεν ήταν απογοητευμένος με την εμφάνιση της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο πριν από τη βελτίωση στη συνέχεια:

«Αφού σκόραραν τόσο νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, νόμιζα ότι από τότε ήμασταν η ομάδα που φαινόταν πιο ζωντανή. Είχαμε περισσότερο έλεγχο στο παιχνίδι», είπε στο RTE Sport.

«Πιστεύω ότι το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν αρκετά καλό από εμάς, αλλάξαμε μερικά πράγματα στο διάλειμμα. Απλώς απογοητεύτηκα που δεχθήκαμε γκολ τόσο σύντομα μετά το ημίχρονο και νομίζω ότι τα παιδιά έδειξαν καλό θάρρος και γενναιότητα για να επιστρέψουν και να ανεβάσουν την απόδοση και πάλι», συμπλήρωσε.