Πέμπτη διαδοχική νίκη για Μπακς δια χειρός Giannis

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι Μιλγουόκι Μπακς έδειξαν ότι ακόμη μπορούν να στηριχτούν στην άμυνα προκειμένου να κερδίσουν έναν αγώνα. Ο Αντετοκούνμπο σημείωσε 36 πόντους και οδήγησε τα «ελάφια» στη νίκη επί των Λος Άντζελες Κλίπερς με 105-100, παρά το γεγονός ότι η ομάδα του βρέθηκε πίσω στο σκορ με 100-96 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη για τους Μπακς, που πλέον έχουν ρεκόρ 21-13 και βρίσκονται στην τρίτη θέση της Ανατολής με 21-13 πίσω από τη Φιλαδέλφια (22-12) και το Μπρούκλιν (22-13). Αντίθετα οι Κλίπερς έπεσαν στο 24-12.

Ο «Giannis» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 36 πόντους (13/20 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/6 βολές), 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλός ήταν και ο Κρις Μίντλετον με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έμεινε άποντος (0/1 τρίποντο) και είχε 1 ριμπάουντ σε 5 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Κλίπερς πρώτος σκόρερ ήταν ο Καγουάι Λέοναρντ με 25 πόντους ενώ 16 πόντους (7/21 σουτ) σημείωσε ο Πολ Τζορτζ.

Το Μιλγουόκι στη συνέχεια φιλοξενεί το Ντένβερ (ξημερώματα 3ης Μαρτίου) και ταξιδεύει στο Μέμφις για το ματς με τους Γκρίζλις (ξημερώματα 5ης Μαρτίου).