Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση στα πέναλτι για την ΑΕΛ των 10 παικτών από το 69'

Την πρόκρισή της στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η ΑΕΛ που κατάφερε στη διαδικασία των πέναλτι να ξεπεράσει το εμπόδιο του Μακεδονικού. Προκρίσεις πήραν, επίσης, Κηφισιά και Καμπανιακός.

Το «αλογάκι» βρέθηκε να παίζει με παίκτη λιγότερο από το 69ο λεπτό λόγω αποβολής του Παναγιώτη Παναγιωτίδη.

Ωστόσο, κατάφερε να κρατήσει το «μηδέν» και να στείλει το ματς στην παράταση κι εν συνεχεία στα πέναλτι.

Οι «πράσινοι» δεν σκόραραν στις δυο πρώτες εκτελέσεις, σε αντίθεση με τους Θεσσαλούς, για να φτάσουν, τελικά, οι δυο ομάδες στο τελικό 1-3.

Την πρόκριση εξασφάλισε και η Κηφισιά που επιβλήθηκε με 1-0 του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου χάρη σε γκολ του Λουίς Ρότσα.

Ο 31χρονος Πορτογάλος πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 20ο λεπτό.

Ο Καμπανιακός χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Ηλιούπολης. Έπειτα από ένα «στείρο» 90λεπτο, ο σύλλογος από τη Χαλάστρα έφτασε στο γκολ με τον Αριστοτέλη Κολλαρά στο 103’.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

Σάββατο 14/9

Κηφισιά - Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 1-0

Καμπανιακός - Ηλιούπολη           1-0 παρ.

Μακεδονικός - ΑΕΛ                 1-3 πέν. (0-0 κ.α., 0-0 παρ.)

Άρης Αβάτου - Ζάκυνθος            16:30

Υπενθυμίζεται πως την Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 14:00 θα διενεργηθεί στα γραφεία της ΕΠΟ στο Πάρκο Γουδή η κλήρωση της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας για την αγωνιστική περίοδο 2024-25, στην οποία θα συμμετάσχουν οι νικητές της 3ης φάσης και 10 ομάδες της Super League.