Ο ΓΣ Λαμίας νίκησε την ΑΕΚ και έβαλε... πλώρη παραμονής

Ανώτερος σε όλους τους τομείς ο ΓΣ Λαμίας νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 (15-25, 17-25, 16-25) στο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας για την 1η αγωνιστική των πλέι άουτ του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α1 ανδρών κι έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία.

Η ΑΕΚ διατηρεί μόνο «μαθηματικές ελπίδες» για παραμονή. Για να τα καταφέρει πρέπει να σημειώσει τρεις νίκες με 3-0 στους αγώνες που απομένουν και να είναι καλύτερη σε τριπλή ισοβαθμία με ΜΕΝΤ και Λαμία στο τέλος των πλέι άουτ. Αυτό θα συμβεί εάν η ΑΕΚ νικήσει με 3-0 και καλή διαφορά πόντων τους αγώνες που απομένουν, η Λαμία νικήσει μία φορά 3-2 τη ΜΕΝΤ και η ΜΕΝΤ 3-0 τη Λαμία.

Η Λαμία στον αγώνα με την ΑΕΚ ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς. Είχε πολλές λύσεις στην επίθεση, πίεσε στο σερβίς και είχε βασικό πασαδόρο τον Βλαχόπουλο. Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά στο 1ο σετ προβάδισμα 2 πόντων αλλά από τα μισά του σετ και μετά η Λαμία ξέφυγε στο σκορ. Μεγάλες διαφορές οικοδομήθηκαν στο 2ο και στο 3ο σετ υπέρ της Λαμίας.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Λεμ. Μουλά

Τα σετ: 0-3 (15-25, 17-25, 16-25)

Διαβάστε περισσότερα στην εφημερίδα μας, στο φύλλο της Μ. Πέμπτης 9 Απριλίου.