Λαικό προσκύνημα στην λιτάνευση της εικόνας της Αγίας Παρασκευής στη Νέα Αμπλιανη Λαμίας
Πλήθος πιστών απ΄ όλη την Λαμία αλλά και τις γύρω περιοχές κατέκλυσαν από νωρίς το απόγευμα σήμερα τον Ιερό Ναό της Αγίας Παρασκευής στη Νέα Αμπλιανη Λαμίας για να προσκυνήσουν την εικόνα της Αγίας Παρασκευής . Μετά τον Μέγα Εσπερινό που εγινε χοροστατούντος του Μητροπολίτη Φθιώτιδος Συμεών και την αρτοκλασία έγινε η λιτάνευση της εικόνας της Αγίας Παρασκευής στους δρόμους της συνοικίας, παρουσία του Δημάρχου Πανουργιά Παπαιωάννου και του Αντιδημάρχου Γιώργου Ποντίκα και την συνοδεία της Φιλαρμονικής του Δήμου .