Ο γαλλικός Τύπος για την επίθεση στην Φραπάρ

Αρκετές είναι οι αναφορές του γαλλικού Τύπου, για όσα συνέβησαν αμέσως μετά την λήξη του τελικού για το κύπελλο Ελλάδος, που ολοκληρώθηκε με νίκη 1-0 του Παναθηναϊκού επί του Αρη, με γκολ του Γιώργου Βαγιαννίδη στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χαρακτηριστικό είναι το δημοσίευμα της γαλλικής ιστοσελίδας «Footmercato», όπου αναφέρεται μεταξύ άλλων: «Ηταν μια μεγάλη ευκαιρία για την Στεφανί Φραπάρ. Η Γαλλίδα διαιτητής επελέγη από την ελληνική ομοσπονδία για να διαιτητεύσει τον τελικό κυπέλλου. Ηταν μια επιλογή για την κλήση ξένων διαιτητών που έχει γίνει επαναλαμβανόμενη και η οποία στοχεύει ιδίως να κατευνάσει τις εντάσεις στο τοπικό ποδόσφαιρο μετά από πολλά επεισόδια το τελευταίο διάστημα. Η συνάντηση έγινε κεκλεισμένων των θυρών.

Η Φραπάρ απέβαλε τρεις παίκτες κατά την διάρκεια του αγώνα. Τον Κώτσιρα από τον Παναθηναϊκό στο 51ο λεπτό και στην συνέχεια δύο παίκτες του Αρη, τους Νταρίντα (65`) και Ζαν Ζυλ (61`). Μάλλον δικαιολογημένες αποφάσεις, που όμως αναστάτωσαν αρκετά τους Θεσσαλονικείς, που στην συνέχεια δέχθηκαν το γκολ της ήττας στο 90`+7`. Και όταν σφύριξε για τελευταία φορά, της επιτέθηκαν.

Παίκτες και μέλη του επιτελείου του Αρη ήταν πολύ επιθετικοί στις αποδοκιμασίες και στις απαιτήσεις τους κατά της Φραπάρ, όντας ιδιαίτερα απειλητικοί στην στάση τους. Ο πρόεδρος του συλλόγου, Θεόδωρος Καρυπίδης, ήταν ο πιο «μοχθηρός». Ηταν ιδιαίτερα τρομακτικές σκηνές. Τόσο, που η Στεφανί Φραπάρ χρειάσθηκε συνοδεία από την αστυνομία για να μπορέσει να φύγει από το γήπεδο, σε ένα περισσότερο από τεταμένο πλαίσιο, αναγκάζοντας την αστυνομία να επέμβει μεταξύ της Γαλλίδας, των παικτών και των μάνατζερ του Αρη. Μια βραδιά που δυστυχώς δεν θα ξεχάσει σύντομα και που για άλλη μια φορά αναδεικνύει τα μεγάλα προβλήματα του ελληνικού ποδοσφαίρου...»