Ο Μπακασέτας «έστειλε» την Τραμπζονσπόρ στην κορυφή

Ο Τάσος Μπακασέτας οδηγεί την Τραμπζονσπόρ στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος. Με δύο γκολ του Ελληνα διεθνή, η ομάδα της Τραπεζούντας νίκησε 3-1 τη Φενέρμπαχτσε, στο ντέρμπι κορυφής της 9ης αγωνιστικής, και ξεπέρασε την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League, ανεβαίνοντας πρώτη με 21 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ρόσι, αλλά η αποβολή του Κιμ στο 23΄ άλλαξε τα δεδομένα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπακασέτας με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε (η μπάλα ξέφυγε από τα χέρια του Μπαγιντίρ) και το υπόλοιπο του αγώνα εξελίχθηκε σε... μονόλογο της Τραμπζονσπόρ. Μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες, ο Κορνέλιους κέρδισε πέναλτι από τον Σάλαϊ στο 83΄ και ο αρχηγός της εθνικής δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Σαρί στο 91΄.

Για τους νικητές και πρωτοπόρους πλέον αγωνίστηκε και ο Μανώλης Σιώπης, που αντικατέστησε στο 68΄ τον Οζντεμίρ. Από πλευράς Φενέρ, ο Δημήτρης Πέλκας επιστρατεύτηκε στο φινάλε (87΄), αντί του Καντιόγλου.

Ο Βίτορ Περέιρα χρησιμοποίησε τους: Μπαγιντίρ, Νόβακ, Μιν-Γιάε Κιμ, Σάλαϊ, Καντιόγλου (87΄ Πέλκας), Κρέσπο (87΄ Σανγκαρέ), Λουίζ Γκουστάβο, Οσάγι-Σάμουελ, Ρόσι (75΄ Τίσεραντ), Οζίλ (75΄ Σόσα), Βαλένσια (62΄ Ντουρσούν).