Ορλάντο και Ουάσινγκτον νίκησαν εκτός Μπρούκλιν και Γιούτα, νέα ήττα για Μιλγουόκι - Βραδιά εκπλήξεων στο ΝΒΑ

Πολλές εκπλήξεις σημειώθηκαν στα ματς που έγιναν τα ξημερώματα στο ΝΒΑ, με κυριότερη την εντός έδρας του Μπρούκλιν από το Ορλάντο με 93-100. Επίσης το Τορόντο επιβλήθηκε του Γκόλντεν Στέιτ, ενώ με «διπλό» από την έδρα της Γιούτα έφυγε και η Ουάσινγκτον.

Με σύνθεση... ανάγκης παρατάχθηκε ξανά το Μιλγουόκι, καθώς εκτός του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκαν ούτε οι Μίντλετον, Χόλιντεϊ, και Πόρτις. Το Κλίβελαντ εκμεταλλεύτηκε τις ελλείψεις των πρωταθλητών και πέρασε ένα ήσυχο βράδυ στο «Fiserv Forum» επικρατώντας 119-90.

Τα «Ελάφια» έπεσαν στο 19-13, ενώ οι «Καβαλίερς» με τη νίκη τους (έκτη συνεχόμενη) έχουν πλέον καλύτερο ρεκόρ (19-12) και βρίσκονται στην κορυφή της ανατολικής περιφέρειας.

Λόγω των πολλών απουσιών ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 25 λεπτά και πέτυχε 7 πόντους, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ. Ο Νουόρα ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των γηπεδούχων με 28 πόντοους και 4/8 τρίποντα, πραγματοποιώντας σε δεύτερο σερί ματς εξαιρετική εμφάνιση. Από το Κλίβελαντ ξεχώρισε ο Οσμάν με 23 πόντους (5/9 τρίποντα) και ο Γκάρλαντ με 22.

Με 10 παίκτες στο πρωτόκολλο του κορονοϊού, ανάμεσά τους και τον Κέβιν Ντουράντ, το Μπρούκλιν ηττήθηκε εντός έδρας από το Ορλάντο με 93-100. Μετά από 7 συνεχόμενες ήττες οι «Μάτζικ» κατάφεραν να χαμογελάσουν και να φτάσουν στις 6 νίκες, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Ρόμπιν Λόπεζ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ άλλους 17 πρόσθεσε ο Γκάρι Χάρις.

Ο Πάτι Μιλς ηγήθηκε στην επίθεση των «Νετς» (23 πόντους), που έχουν πλέον τέσσερις σερί ήττες και το ρεκόρ τους στο 21-9.

Η άμυνα της Γιούτα, εκ των κορυφαίων στο ΝΒΑ, δεν λειτούργησε στο δεύτερο ημίχρονο με την Ουάσινγκτον και οι «πρωτευουσιάνοι» απέδρασαν με «διπλό» από το Σολτ Λέικ Σιτι (109-103).

Παρότι προηγήθηκαν ακόμη και με 17 πόντους και 15 ενώ απέμεναν 10 λεπτά για τη λήξη του τρίτου 12λεπτου, οι «Τζαζ» απέτυχαν να διευρύνουν το σερί νικών τους σε εννέα. Αυτό συνέβη διότι δέχτηκαν ένα επιμέρους 41-23 στην τρίτη περίοδο και 5-2 στο τελευταίο λεπτό, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα.

Οι «Γουόριορς» με το ρόστερ τους να περιλαμβάνει μόλις 9 παίκτες δεν μπόρεσαν να κάνουν πολλά πράγματα στο Τορόντο, όπου οι πλήρεις «Ράπτορς» δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στη νίκη με 119-100.

Χωρίς τον Στεφ Κάρι και τον Γκριν οι «Πολεμιστές» είναι... άλλη ομάδα, με τους Καναδούς να επιβάλλουν το ρυθμό τους από το ξεκίνημα και να φτάνουν σε μία άνετη επικράτηση έχοντας κορυφαίο τον ΒανΒλίτ με 27 πόντους και 12 ασίστ, ενώ από την ομάδα του Σαν Φρανσίσκο ξεχώρισε ο Κουμίνγκα με 26 πόντους.