ΠΑΣ Λαμία - ΝΠΣ Βόλος 2-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται η πολύ σημαντική και δύσκολη αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με τον Βόλο που διεξάγεται στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα, θα επιδιώξει να πάρει θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην ομάδα-έκπληξη του πρωταθλήματος, που μετά από 10 αγωνιστικές βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό με 20 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σλίβκα, Τζανδάρης, Νούνιες, Ντε Βινσέντι, Τσιλούλης, Μανούσος.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Ουές, Σιέλης, Εσκοβάλ, Άλχο, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ντέλετιτς, Νοκαέρ, Πάολο Φερνάντες, Οζέγκοβιτς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη του ματς

2' Πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς για τη Λαμία, όταν ο Ντε Βισέντι εκτέλεσε φάουλ, με τον Σλίβκα να παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Κλέιμαν.

4' Πρώτη ευκαιρία και από πλευράς Βόλου, όταν ο Μπαριέντος εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, με τον Εσκοβάλ να κάνει το κοντινό σουτ και τη μπάλα να περνάει άουτ.

10' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Ντε Βισέντι με καταπληκτικό σουτ έξω από το ημικύκλιο της περιοχής του Βόλου, νίκησε τον Κλέιμαν, για να κάνει το 1-0 και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

13' Νέα πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία στο ματς, με τον Τσιλούλη να βγαίνει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Βόλου, ωστόσο πρόλαβε και τον έκοψε ο Ουές.

29' Πολύ καλό σουτ του Μπαριέντος για το Βόλο, ο Σαράνοφ έπεσε εκπληκτικά στη δεξιά πλευρά της εστίας του και παραχώρησε το κόρνερ.

30' Μία ακόμη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο ματς όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μανούσος έκανε το πλασέ, με τον Τσοκάνη να διώχνει την τελευταία στιγμή με το κεφάλι.

34' Νέα πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία στο ματς, με τον Μανούσο να σουτάρει από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή του Βόλου και τη μπάλα να περνάει άουτ.

37' Ωραία προσωπική ενέργεια του Τσιλούλη στην περιοχή του Βόλου και στη συνέχεια έκανε το πλασέ με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει.

38' Γκολ για το Βόλο. Ο Φερνάντες με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής και από αριστερά, νίκησε τον Σαράνοφ που προσπάθησε να απομακρύνει, ακούμπησε λίγο τη μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να της αλλάξει πορεία και την είδε να καταλήγει στα δίχτυα του.

40' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Μετά από καταπληκτική ομαδική προσπάθεια των γηπεδούχων με τον Τσιλούλη να "σπάει" στον Σιμόν και στη συνέχεια αυτός να γυρίζει παράλληλα τη μπάλα με την εστία και τον Νούνιες από κοντά, να τη στέλνει στα δίχτυα του Κλέιμαν για να κάνει το 2-1 και να έρχεται πολύ γρήγορα η απάντηση τους στο γκολ του Βόλου.

44' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και τρίτο τέρμα, αλλά από την κεφαλιά του Τζανδάρη από κοντά, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία.

45' Λήξη του α' ημιχρόνου.

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

56' Γκολ για το Βόλο. Ο Μπαριέντος έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής της Λαμίας και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Σαράνοφ.

59' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν ο Τσιλούλης έκανε την ενέργεια και το σουτ μέσα στην περιοχή του Βόλου, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και τον Κλέιμαν στη συνέχεια να διώχνει.

62' Άρχισε πολύ δυνατή βροχή στη Λαμία.

66' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Βισέντι για τη Λαμία, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

67' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Γιακουμάκης πέρασε στη θέση του Τσιλούλη.

68' Αλλαγή για το Βόλο. Ο Κούτσιας πέρασε στη θέση του Ντέλετιτς.

69' Έχει κοπάσει η έντονη βροχόπτωση αυτή τη στιγμή στο "Αθ. Διάκος".

77' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Μπεχαράνο και Μποάκιε πέρασαν στις θέσεις των Ντε Βισέντι και Μανούσου.

78' Καταπληκτική αντεπίθεση για την ομάδα της Λαμίας, με τον Νούνιες να δίνει στον Μπεχαράνο, με τον Βολιβιανό να μπαίνει στην περιοχή του Βόλου από τα δεξιά, να κάνει το σουτ με το αριστερό και τον Κλέιμαν να παραχωρεί εντυπωσιακά το κόρνερ.

83' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ασκόφσκι πέρασε στη θέση του Νούνιες.

85' Διπλή αλλαγή για το Βόλο. Οι Πίρινεν και Ματίγια πέρασαν στις θέσεις των Φερνάντες και Οζέγκοβιτς αντίστοιχα.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2' Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και το τρίτο τέρμα, όταν ο Σλίβκα έκανε την "κάθετη" και βρήκε τον Μποάκιε που πλάσαρε στην... κίνηση με τον Κλέιμαν να απομακρύνει.

90+5' Λήξη της αναμέτρησης.

Γράφει ο Χ.Τ. ο Βιτ’λιώτης13/04/2024Ελλάς Ελλήνων αχταρμάςΧώρα της προσωπίδαςΜ’ όλα τα φρούτα τις ψευτιάςΈμποροι της ελπίδας.--Η ψευτιά και το …μπουγέλοΈχουν μέλι στο...