Tα 4 γκολ του «μαύρου πάνθηρα» στο Μουντιάλ '66

Πενήντα πέντε (55) χρόνια συμπληρώνονται σήμερα  από το μοναδικό σόου του Εουσέμπιο στο Μουντιάλ της Αγγλίας το 1966. Ήταν 23 Ιουλίου 1966, όταν στο «Goodison Park» του Λίβερπουλ, έγινε ο  προημιτελικός του Μουντιάλ μεταξύ Πορτογαλίας και Βόρειας Κορέας, δύο ομάδες που συμμετείχαν για πρώτη φορά στο κορυφαίο ποδοσφαιρικό τουρνουά.
 Μάλιστα οι Ασιάτες είχαν κάνει ήδη τη μεγάλη έκπληξη νικώντας την Ιταλία με 1-0.
  Η Βόρεια Κορέα σημείωσε τρία γκολ στα πρώτα 25 λεπτά. Όμως η απάντηση έφτασε από τον «μαύρο πάνθηρα», τον κορυφαίο παίκτη στο τουρνουά.
 Ο Εουσέμπιο σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο (28΄, 43΄ πέναλτι) και ισάριθμες  στην επανάληψη  (57΄, 61΄ πέναλτι), πριν ο Ζοσέ Αουγκούστο διαμορφώσει το τελικό 5-3.
 Στα ημιτελικά η Πορτογαλία έχασε με σκορ 2-1 από την Αγγλία, που μετέπειτα κατέκτησε το τρόπαιο.

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...