Μπανγκούλα, Γουεά και Καμπιάζο έδωσαν τη νίκη στη Γιουβέντους

Στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα της Serie A βρέθηκε η Γιουβέντους, με την ολοκλήρωση της πρεμιέρας, μαζί με τις Βερόνα, Λάτσιο και Αταλάντα. Η ομάδα του Τορίνο επικράτησε με 3-0 εντός έδρας της Κόμο, χάρη στα γκολ των Σαμουέλ Μπανγκούλα (23΄), Τίμοθι Γουεά (45+1΄) και Αντρέα Καμπιάζο (90+1΄). Ακυρώθηκε, μέσω VAR, γκολ του Ντούσαν Βλάχοβιτς, στο 47ο λεπτό.

Με... τρίποντο μπήκε στη νέα αγωνιστική περίοδο της Serie A νωρίτερα σήμερα (19/8) η Αταλάντα. Στην πρεμιέρα του ιταλικού πρωταθλήματος, η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι επιβλήθηκε εκτός έδρας με 4-0 της Λέτσε, χάρη σε δύο γκολ από τον Μάρκο Μπρεσανίνι στο 35ο λεπτό και στο 66ο, αλλά και δύο του Ματέο Ρετέγκι. Ο Αργεντινός είχε διπλασιάσει τα τέρματα της κατόχου του τίτλου του Europa League στο 45ο λεπτό, ενώ στο 57΄ έκανε το 3-0 από το σημείο του πέναλτι... πριν... ξαναχτυπήσει ο Μπρεσανίνι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 1ης αγωνιστικής της Serie A έχουν ως εξής:

Τζένοα-Ίντερ         2-2

(20΄ Βολιάκο, Μεσίας πεν. 90+5΄ - 30΄ & 82΄ Tουράμ)

Πάρμα-Φιορεντίνα     1-1