Α1 Μπάσκετ: Έκανε το «έξι στα έξι» η ΑΕΚ, 71-78 τον ΠΑΟΚ - Με επική ανατροπή ο Άρης νίκησε στην 2η παράταση τον Κόροιβο

Εννιά λεπτά, αυτά στην τέταρτη περίοδο, χρειάστηκε η ΑΕΚ για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να φύγει αλώβητη από το κλειστό της Πυλαίας απέναντι στον ΠΑΟΚ, για την 6η αγωνιστική της Α1, με 78-71, αποτέλεσμα με το οποίο διατηρεί το αήττητό της στην Α1. Με εκτελεστή τον Μάικλ Ντίξον (22π), επιβλητικό τον Μίλαν Μιλόσεβιτς, επιθετικά και αμυντικά (11π., 15 ριμπάουντ, εκ των οποίων 7 επιθετικά) και τους Ούκιτς, Γουίλιαμς να «φορτώνουν», επίσης, το αντίπαλο καλάθι η Ένωση έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να έχει... αχίλλειο πτέρνα τα πολλά λάθη (17) και τις χαμένες βολές (10/22). Ξεχώρισαν για λογαριασμό του οι Ντάριλ Μπράιαντ (17π.), Ανδρέας Γλυνιαδάκης (15π., 5 ριμπ).

Δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 58-53, 78-71

Άμυνα με αλληλοκαλύψεις, ομαδικό πνεύμα (12 ασίστ) και επιθετική αποτελεσματικότητα (3/5 βολές, 10/17 δίποντα, 5/9 τρίποντα), έδωσαν ρόλο... οδηγού στον ΠΑΟΚ, στο πρώτο ημίχρονο. Με τους Σάιμπερτ, Τέιλορ, Γλυνιαδάκη, αρχικά και τη συνδρομή των Μπράιαντ, Χρυσικόπουλου, στην πορεία, ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε στο 3? με +6 (8-2), διαφορά που «ανέβηκε» στο 8' στο +8 (17-9) και στο 15' στο +11 (34-23).

Η ΑΕΚ «απάντησε» με σερί 1-11, με βασικό εκφραστή τον Ντίξον, έχοντας, παράλληλα, δεύτερες επιθέσεις (9 επιθετικά ριμπάουντ). Πλησίασε, έτσι, στο μισό καλάθι (19' 35-34), για να φύγουν οι ομάδες στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ στο +4 (38-34).

Η επιβλητική παρουσία του Γλυνιαδάκη, σε συνδυασμό με την ενεργητικότητα, σε άμυνα και επίθεση, των Πέινερς, Κόνιαρη, έδωσαν στον ΠΑΟΚ εκ νέου «αέρα» 11 πόντων (23' 47-36). Επίπεδο στο οποίο έμεινε η διαφορά μέχρι το 26' (53-42), με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν συνδυάζουν την παρουσία τους με καλή άμυνα, ταχύτητα και θεαματικές φάσεις.

Με εκτελεστή τον Ντίξον, τον Μιλόσεβιτς να σκοράρει, επίσης, μαζεύοντας επιθετικά ριμπάουντ, η Ένωση μείωσε στους 3 πόντους (29' 56-53) και πήρε τα ηνία στο ματς στο 32' (58-60). Ξέφυγε με +8 στο 35' (59-67), κλείνοντας άριστα τους διαδρόμους προς το καλάθι για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε να διαχειριστεί, επιπλέον, τα πολλά φάουλ που καταλογίστηκαν στους παίκτες του (με 4 ήταν οι Σάιμπερτ, Πέινερς, Κόνιαρης, Χρυσικόπουλος, με τους διαιτητές ήταν πιο ανεκτικοί στους «κιτρινόμαυρους», σε καθοριστικά σημεία του αγώνα).

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, μείωσε στο 39' στο καλάθι, με τον Μπράιαντ (39' 69-71), ο Ντίξον «καθάρισε», ωστόσο, για την ΑΕΚ, με τρίποντο στη επόμενη φάση, «έγραψε» το 69-74 και τελείωσε ουσιαστικά με την υπόθεση της νίκης για την Ενωση.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μπίτης, Παντελίδης

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 7 (1), Κόνιαρης, Τσόχλας, Τέιλορ 5 (1), Μιλιένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 15, Σάιμπερτ 10 (2), Μπράιαντ 17 (3), Πέινερς 13, Κλάντον.

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Ούκιτς 16, Σάκοτα 9, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 11, Χαριτόπουλος, Ντίξον 22 (3), Λαρεντζάκης, Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 8, Γουίλιαμς 12 (4).

Με επική ανατροπή ο Άρης νίκησε στην 2η παράταση τον Κόροιβο

Μετά από ένα δραματικό αγώνα που κρίθηκε στην 2η παράταση, ο Άρης «λύγισε» την αντίσταση του Κόροιβου επικρατώντας με 99-94 στην Αμαλιάδα, σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Α1. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπράουν με 27 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χολ με 24 πόντους. Από τους νικητές ξεχώρισαν ο Μάρμπλ, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, και ο Κάμινγκς με 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 51-37, 67-58, 76-76 (καν. αγ.), 90-90 (1η πρτ.), 94-99 (2η πρτ.)

Ο Κόροιβος ξεκίνησε την αναμέτρηση με ένα σερί 15-0 και συνέχισε το ίδιο εντυπωσιακά μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου που τον βρήκε να προηγείται με 34-14. Η ομάδα του Άρη φαινόταν να τα έχει χαμένα, ενώ ήταν έκδηλος ο εκνευρισμός των παικτών του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης με ηγέτη τον Γιάνκοβιτς έτρεξε επιμέρους σκορ 8-2 και «έριξε» την διαφορά στους 14 πόντους (36-22 στο 14΄). Οι γηπεδούχοι, όμως, με τους Μπράουν και Χολ να είναι σε καταπληκτική ημέρα, «απάντησαν» με επιμέρους σκορ 10-4 και ξαναπήγαν την διαφορά στους 20 (46-26 στο 16΄). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προσπάθησε εκ νέου να αντιδράσει και το κατάφερε προς στιγμή με τα καλάθια των Μπάκνερ και Τζένκινς, αλλά ο Κόροιβος άντεξε την αντεπίθεση των «κίτρινων» και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +14 (51-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος στην άμυνα και με την τριπλέτα  Τζένκινς, Κάμινγκς και Μαρμπλ να κάνει ό,τι θέλει στην επίθεση κατάφερε να «ρίξει» την διαφορά στους 9 (67-58 στο 30΄). Οι γηπεδούχοι, παρ' όλο που έδειχναν κουρασμένοι, κατάφεραν με ηγέτη τον Μπράουν να διατηρούν μέχρι και 6 λεπτά πριν το τέλος μια διαφορά ασφαλείας (74-64 στο 34΄). Ο Άρης, όμως, εκμεταλλευόμενος το «μπλακ άουτ» των γηπεδούχων στα τελευταία 5 λεπτά και με επιμέρους σκορ 12-2 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 76-76 και να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κόροιβος με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε 81-78, αλλά ο Άρης ισοφάρισε άμεσα. Στα 31΄΄ πριν την λήξη ο Μπράουν με τρίποντη «βόμβα» «έγραψε» το 90-87, αλλά ο -καλύτερος παίκτης του Άρη- Ντέβιν Μαρμπλ «απάντησε» με το ίδιο... νόμισμα και οδήγησε το ματς σε δεύτερη παράταση. Εκεί ο Άρης έδειξε πως έχει περισσότερες δυνάμεις και με ένα σερί 9-0 «καθάρισε» τον αγώνα.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Σώμος, Ανδρικόπουλος.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Γκότσερ 11 (1), Μπράουν 27 (5), Μιλουτίνοβιτς 11 (3), Μιχάλογλου 1, Βαν Όστρουμ 8 (1), Σαχπατσίδης 6, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης 6 (1), Αποστολίδης, Χολ 24.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Μαρμπλ 28 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Τσαϊρέλης, Τζένκινς 13 (2), Κάμινγκς 27 (3), Ζάρας 2, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 9, Γιάνκοβιτς 17, Ντραγκίσεβιτς.

Προμηθέας Πατρών-Λαύριο 64-61

Μετά τη νίκη του επί του συμπολίτη Απόλλωνα, ο Προμηθέας συνέχισε με θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας με 64-61 του Λαυρίου, για την 6η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 3η νίκη των Αχαιών, ενώ το Λαύριο υπέστη την 4η ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 38-24, 47-45, 64-61

Ρέθυμνο-Τρίκαλα 84-56

Με 20 πόντους του Φιτζπάτρικ, το Ρέθυμνο επικράτησε άνετα, 84-56 των Τρικάλων, για την 6η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι Κρήτες έφτασαν τις 4 νίκες, ενώ οι Θεσσαλοί μετρούν 5 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-36, 62-49, 84-56

Δόξα Λευκάδας-Κύμη 84-81

Η Δόξα Λευκάδας βγήκε νικήτρια στο ντέρμπι των «νεοφώτιστων» κόντρα στην Κύμη επικρατώντας εντός έδρας με 84-81, σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Α1. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Γουέλς με 26 πόντους, ενώ από την Κύμη ξεχώρισε ο Τουντζιαράκης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-45, 59-60, 84-81