Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Γκολ και ασίστ ο Παυλίδης στην άνετη πρόκριση της Αλκμααρ


Με κορυφαίο τον Βαγγέλη Παυλίδη, η Άλκμααρ νίκησε άνετα με 4-0 την Τούζλα στην Βοσνία και σε συνδυασμό με το 1-0 στην Ολλανδία πήρε πανηγυρικά το «εισιτήριο» για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League όπου θ΄ αντιμετωπίσει την Νταντί Γιουνάιτεντ (Σκωτία).

Ο Ελληνας διεθνής επιθετικός έκανε το 2-0 στο 61΄ (7ο γκολ καριέρας στα ευρωπαϊκά Κύπελλα), ενώ δύο λεπτά μετά από δική του πάσα ο Λάχντο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Αντικαταστάθηκε στο 75΄ από τον Μπαράσι, ενώ ο έτερος Έλληνας της ΑΖ, Παντελής Χατζηδιάκος ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα κι έγινε αλλαγή στο 62΄ από τον Βίτρι.

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αναμετρήσεων) του Β΄ προκριματικού γύρου του Europa Conference League και τα ζευγάρια της επόμενης φάσης της διοργάνωσης έχουν ως εξής:

 

Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)-Τομπόλ (Καζακστάν)             0-1                        (0-2)
Μπαλκάνι (Κόσοβο)-Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο)                    6-0                        (4-0)
Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)-Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία)      0-0                        (0-2)
Ίντερ Εσκαλάδες (Ανδόρα)-Κλουζ (Ρουμανία)                    1-1                        (0-3)
ΑΙΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)-Βόρσκλα Πολτάβα (Ουκρανία)          2-0 παρ. (κ.αγ. 1-0)       (2-3)                
Γκόμελ (Λευκορωσία)-ΑΡΗΣ                                     1-2                        (1-5) 
Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)-Σουτιέσκα Νίκσιτς (Μαυροβούνιο)       1-0                        (0-0)
Αστάνα (Καζακστάν)-Ράκοβ Τσεστόχοβα (Πολωνία)                0-1                        (0-5)
Κισβάρντα (Ουγγαρία)-Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)               1-0                        (1-0)
Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία)-Κουόπιο (Φινλανδία)                 1-4                        (2-2) 
Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)-Φεχερβάρ (Ουγγαρία)                   2-1                        (1-4)
Πάιντε Λιναμεεσκόντ (Εσθονία)-Αραράτ Αρμένια (Αρμενία)       5-3 πεν. (κ.αγ.& παρ. 0-0) (0-0)
Ελφσμποργκ (Σουηδία)-Μόλντε (Νορβηγία)                       1-2                        (1-4)
Μακάμπι Νετάνια (Ισραήλ)-Μπασακσεχίρ (Τουρκία)               0-1                        (1-1) 
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)                   2-0                        (0-0)
Βίκινγκ (Νορβηγία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)                    2-1                        (0-0)
Βίμποργκ (Δανία)-Σούντουβα (Λιθουανία)                       1-0                        (1-0) 
Λεβάντια (Εσθονία)-Χιμπέρνιανς (Μάλτα)                       1-1                        (2-3)
Λίλεστρομ (Νορβηγία)-Σεϊναγιόκι (Φινλανδία)                  5-2                        (1-0)
Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)-Αρης Λεμεσού (Κύπρος)           3-0                        (0-2)
Νιουτάουν (Ουαλία)-Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)                 1-2                        (1-4)
Τζουργκάρντεν (Σουηδία)-Ριέκα (Κροατία)                      2-0                        (2-1)
Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)              1-1                        (0-5)
Ρίγα FC (Λετονία)-Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία)                     2-1                        (3-0) 
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Σεντ Τζόζεφς (Γιβραλτάρ)              7-0                        (4-0)          
ΤΣΣΚΑ Σ. (Βουλγαρία)-Μακεντόνιγια Σκοπίων (Β. Μακεδονία)     4-0                        (0-0)
ΠΑΟΚ-Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)                               1-1                        (0-2)     
Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα (Ρουμανία)-Βλάζνια (Αλβανία)          3-0                        (1-1)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Ζίρα (Αζερμπαϊτζάν)                0-0                        (3-0)
Στεάουα (Ρουμανία)-Σαμπουρτάλο (Γεωργία)                     4-2                        (0-1)
Λέχια Γκντανσκ (Πολωνία)-Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)             1-2                        (0-0)
Ολίμπια Λ. (Σλοβενία)-Σέπσι Σφάντου Γκεόργκε (Ρουμανία)      2-4 πεν.(κ.αγ.& παρ. 2-0)  (1-3)
Ραντνίτσκι (Σερβία)-Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα)               1-3 πεν.(κ.α.2-2, παρ. 3-3)(2-2)
Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)-Λιεπάγια (Λετονία)                   3-0                        (1-0)  
Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)         0-1                        (1-2) 
Κόνιασπορ (Τουρκία)-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)              2-0                        (3-0)
Λάτσι (Αλβανία)-Πετροκούμπ Χιντσέστι (Μολδαβία)              1-4                        (0-0)           
Μπρόντμπι (Δανία)-Πογκόν Σέτσιν (Πολωνία)                    4-0                        (1-1)
Ντρίτα (Κόσοβο)-Αντβέρπ (Βέλγιο)                             0-2                        (0-0)
Σκεντίγια (Β. Μακεδονία)-Βαλμιέρα (Λετονία)                  3-1                        (2-1)
Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)-Μάδεργουελ (Σκωτία)                 2-0                        (1-0)
Τσουκαρίτσκι (Σερβία)-Ρασίνγκ Ουνιόν (Λουξεμβούργο)          4-0                        (4-1)
Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)-Βελέζ (Βοσνία)                      1-0                        (1-0)
Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο)-Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)        2-1                        (0-2)
Οσιγεκ (Κροατία)-Κιζιλζάρ Πετροπαβλόβσκ (Καζακστάν)          0-2                        (2-1)
Βαντούζ (Λιχτενστάιν)-Κόπερ (Σλοβενία)                       1-1 παρ. (0-1 κ.αγ.)       (1-0)
Μούρα (Σλοβενία)-Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)                     5-6 πεν. (κ.αγ.& παρ. 0-0) (1-1) 
Τούζλα Σίτι (Βοσνία)-Αλκμααρ (Ολλανδία)                      0-4                        (0-1)
Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο)-Β36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)             0-0                        (0-1)
Ντουναϊσκα Στρέντα (Σλοβακία)-Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε)       2-0                        (2-0)
Ζρίνσκι (Βοσνία)-Τίρανα (Αλβανία)                            3-2                        (1-0)
Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία)-Βασιλεία (Ελβετία)                1-1                        (0-2)
Ακαδημία Πούσκας (Ουγγαρία)-Γκιμαράες (Πορτογαλία)           0-0                        (0-3)


Τα ζευγάρια του 3ου προκριματικού γύρου:

Μονοπάτι μη πρωταθλητών:

Σλάβια (Τσεχία) - Παναθηναϊκός (Ελλάδα)
Λέφσκι (Βουλγαρία) - Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) - Άρης (Ελλάδα)
Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία) - Ράκοβ (Πολωνία)
ΑΙΚ (Σουηδία) - Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)
Βίκινγκ (Νορβηγία) - Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)
Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) - Μπασακσεχίρ (Τουρκία)
Κουόπιο (Φινλανδία) - Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)
Πάιντε (Εσθονία) - Άντερλεχτ (Βέλγιο)
Βίμποργκ (Δανία) - Β36 Τόρσχαβν (Νησιά Φερόε)
Χάιντουκ (Κροατία) - Γκιμαράες (Πορτογαλία)
Μπρόντμπι (Δανία) - Βασιλεία (Ελβετία)
Λίλεστρομ (Νορβηγία) - Άντβερπ (Βέλγιο)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) - Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)
Νταντί Γιουνάιτεντ (Σκωτία) - Άλκμααρ (Ολλανδία)
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) - Κίζιλζαρ (Καζακστάν)
Ντουνάισκα (Σλοβακία) - Στεάουα (Ρουμανία)
Ρίγα (Λετονία) - Ζιλ Βισέντε (Πορτογαλία)
Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία) - Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα)
Μόλντε (Νορβηγία) - Κισβάρντα (Ουγγαρία)
Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) - Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)
Λουγκάνο (Ελβετία) - Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)
Τβέντε (Ολλανδία) - Τσουκαρίτσκι (Σερβία)
Ζόρια (Ουκρανία) - Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία)
Βαντούζ (Λίχτενσταϊν) - Κόνιασπορ (Τουρκία)
Σέπσι (Ρουμανία) - Τζουργκάρντεν (Σουηδία)
Φέχερβαρ (Ουγγαρία) - Πέτροκουμπ (Μολδαβία)

Μονοπάτι πρωταθλητών:
Βίκινγκουρ (Ισλανδία) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 
Ρίγκας (Λετονία) - Χιμπέρνιανς (Μάλτα)
Μπαλκάνι (Κόσοβο) - Κλάκσβικ (Νησιά Φερόε)
Ζρίνσκι (Βοσνία) - Τόμπολ (Καζακστάν)
Σαχτιόρ (Λευκορωσία) - Κλουζ (Ρουμανία)

 

ΠΗΓΗ ΑΠΕ

    

 

Απόψεις