Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Πρώτο βήμα η Άλκμααρ με βασικούς Χατζηδιάκο και Παυλίδη

Με τους Βαγγέλη Παυλίδη και Παντελή Χατζηδιάκο στο αρχικό σχήμα (έπαιξαν σε όλο το 90λεπτο) η Άλκμααρ επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Τούζλα κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Τα προγνωστικά επαληθεύτηκαν πλήρως και η Σλάβια Πράγας θα είναι η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League (πρώτο ματς στις 4/08 στην Τσεχία και η ρεβάνς στις 11/08 στην Λεωφόρο). 

Η ομάδα του Γίντριχ Τρπισόφσκι «καθάρισε» με την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο κιόλας ματς με την Σεντ Τζόσεφς επικρατώντας με 4-0 στο «Βικτόρια Στάντιουμ» του Γιβραλτάρ και μετατρέποντας τη ρεβάνς στην «Φορτούνα Αρένα» σε τυπική διαδικασία.

Η Σλάβια προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-0, χάρις σε δύο γκολ του Σορ (21΄, 32΄) κι ένα του Έβερτον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ στο 56΄ ο Λινγκρ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Η ενδεκάδα των Τσέχων: Μαντούς, Ντόρλι (54΄ Γιούρασεκ), Εντουάρντο Σάντος, Ούσου, Ντούντερα, Τιεχί (68΄ Βαλέντα), Χόλες, Έβερτον (54΄ Γιουρέτσκα), Τραορέ (54΄ Λινγκρ), Ούσορ, Σορ (54΄ Φίλα). 

Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο, μετά την αποβολή του Μασίας (34΄).

Άνετες νίκες των γηπεδούχων με «καθαρά» σκορ, είχε ο τελευταίος κύκλος των πρώτων αγώνων για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League, με την Γκιμαράες να κάνει... πάρτι επί της Ακαδημίας Πούσκας επικρατώντας με 3-0 και τις Μπρέινταμπλικ και Βίκινγκουρ να νικούν στην έδρα τους με 2-0 τις Μπουντούτσνοστ και Δε Νιου Σέιντς αντίστοιχα, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση.
 

Τα αποτελέσματα των πρώτων αναμετρήσεων της Β΄ προκριματικής φάσης του Europa Conference League:

 

Χιμπέρνιανς (Μάλτα)-Λεβάντια (Εσθονία)                      3-2
Τίρανα (Αλβανία)-Ζρίνσκι (Βοσνία)                           0-1
Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο)-Μπαλκάνι (Κόσοβο)                   0-4
Μπότεβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)-ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)                  0-0
Σουτιέσκα Νίκσιτς (Μαυροβούνιο)-Κλακσβίκαρ (Νησιά Φαρόε)    0-0
Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε)-Ντουναϊσκα Στρέντα (Σλοβακία)      0-2
Κιζιλζάρ Πετροπαβλόβσκ (Καζακστάν)-Οσιγεκ (Κροατία)         1-2
Τομπόλ (Καζακστάν)-Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)            2-0
Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)-Κισβάρντα (Ουγγαρία)              0-1
Λιεπάγια (Λετονία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)                  0-1  
Αραράτ Αρμένια (Αρμενία)-Πάιντε Λιναμεεσκόντ (Εσθονία)      0-0
Βαλμιέρα (Λετονία)-Σκεντίγια (Β. Μακεδονία)                 1-2
Μακεντόνιγια Σκοπίων (Β. Μακεδονία)-ΤΣΣΚΑ Σ. (Βουλγαρία)    0-0
Λεχ Πόζναν (Πολωνία)-Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία)             5-0
Σαμπουρτάλο (Γεωργία)-Στεάουα (Ρουμανία)                    1-0
Ζίρα (Αζερμπαϊτζάν)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)               0-3
Σεϊναγιόκι (Φινλανδία)-Λίλεστρομ (Νορβηγία)                 0-1
Μόλντε (Νορβηγία)-Ελφσμποργκ (Σουηδία)                      4-1
Κόπερ (Σλοβενία)-Βαντούζ (Λιχτενστάιν)                      0-1
Κουόπιο (Φινλανδία)-Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία)                2-2 
Σούντουβα (Λιθουανία)-Βίμποργκ (Δανία)                      0-1 
Πογκόν Σέτσιν (Πολωνία)-Μπρόντμπι (Δανία)                   1-1
Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία)-Ρίγα FC (Λετονία)                    0-3 
Αντβέρπ (Βέλγιο)-Ντρίτα (Κόσοβο)                            0-0
Β36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)-Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο)            1-0
Βασιλεία (Ελβετία)-Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία)               2-0
Βόρσκλα Πολτάβα (Ουκρανία)-ΑΙΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)         3-2                
Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα)-Ραντνίτσκι (Σερβία)              2-2
Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)-ΠΑΟΚ                              2-0      
Φεχερβάρ (Ουγγαρία)-Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)                 4-1
Πετροκούμπ Χιντσέστι (Μολδαβία)-Λάτσι (Αλβανία)             0-0           
Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)-Λέχια Γκντανσκ (Πολωνία)            0-0
Σεντ Τζόζεφς (Γιβραλτάρ)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία)             0-4          
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Βίκινγκ (Νορβηγία)                   0-0
Κλουζ (Ρουμανία)-Ίντερ Εσκαλάδες (Ανδόρα)                   3-0
Αρης Λεμεσού (Κύπρος)-Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)          2-0
Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)-Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)        2-1 
Μπασακσεχίρ (Τουρκία)-Μακάμπι Νετάνια (Ισραήλ)              1-1 
ΑΡΗΣ-Γκόμελ (Λευκορωσία)                                    5-1 
Σέπσι Σφάντου Γκεόργκε (Ρουμανία)-Ολίμπια Λ. (Σλοβενία)     3-1
Ρασίνγκ Ουνιόν (Λουξεμβούργο)-Τσουκαρίτσκι (Σερβία)         1-4
Βελέζ (Βοσνία)-Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)                     0-1
Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)-Νιουτάουν (Ουαλία)                4-1
Αλκμααρ (Ολλανδία)-Τούζλα Σίτι (Βοσνία)                     1-0
Ριέκα (Κροατία)-Τζουργκάρντεν (Σουηδία)                     1-2
Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)-Μούρα (Σλοβενία)                    1-1 
Μάδεργουελ (Σκωτία)-Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)                0-1
Βλάζνια (Αλβανία)-Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα (Ρουμανία)         1-1
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)-Κόνιασπορ (Τουρκία)             0-3
Ράκοβ Τσεστόχοβα (Πολωνία)-Αστάνα (Καζακστάν)               5-0
Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)-Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο)       2-0
Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία)-Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)     2-0
Γκιμαράες (Πορτογαλία)-Ακαδημία Πούσκας (Ουγγαρία)          3-0


Οι αγώνες ρεβάνς θα γίνουν το τριήμερο 26-28 Ιουλίου.

ΠΗΓΗ ΑΠΕ

    

 

Ενημερωτικά δελτία

Ενημερωθείτε άμεσα από την εφημερίδα μας για τις τελευταίες ειδήσεις μέσα από την ηλεκτρονική σας διεύθυνση.

Μηνιαίο αρχείο ειδήσεων

randomness