SUPER LEAGUE Παναιτωλικός - Παναθηναϊκός 0-1: Διπλό τίτλου στο Αγρίνιο με "χρυσό σκόρερ" τον Ιωαννίδη το τριφύλλι

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό που "απέδρασε" από το Αγρίνιο και το "μπλόκο" του Παναιτωλικού με σκόρερ τον Φώτη Ιωαννίδη στο 78', δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, με τους πράσινους να φτάνουν σε ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνουν για κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι της Κυριακής με τον Ολυμπιακό ήταν η επιστροφή στις νίκες κόντρα στον Παναιτωλικό σε ένα ματς όπου το τριφύλλι καλούνταν να λύσει πολλά προβλήματα λόγω των απουσιών που είχε και να βρει νέους πρωταγωνιστές στο παιχνίδι του.

Οι πράσινοι κατάφεραν να φτάσουν σε ένα διπλό τίτλου επικρατώντας 1-0 του Παναιτωλικού με "χρυσό σκόρερ" τον Φώτη Ιωαννίδη στο 78' της αναμέτρησης με τον Έλληνα επιθετικό να σκοράρει δύο λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο καθώς ο Γιοβάνοβιτς τον είχε ρίξει στο ματς στο 76' αντί του Βέρμπιτς ώστε ο Παναθηναϊκός να γίνει πιο επιθετικός και να βρει το γκολ που έψαχνε.

Αυτό μάλιστα ήταν το πέμπτο φετινό διπλό των πράσινων που έχει περάσει με νίκες από Κρήτη, Τούμπα, Λαμία, Βόλο και Αγρίνιο.

Οι πράσινοι δεν εντυπωσίασαν με την εμφάνιση τους ιδίως στο πρώτο 45λεπτο με τον Βέρμπιτς να σπαταλάει κάθε καλή ενέργεια που έκανε ο Παναθηναϊκός που έπαιξε για ένα ακόμη παιχνίδι κυρίως από τα αριστερά. Οι πράσινοι μάλιστα διαμαρτύρονται και ένα χέρι στο 21' του αγώνα όταν ο Βέρμπιτς μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αποστολάκη με το παιχνίδι να συνεχίζεται μετά την εξέταση της φάσης και στο VAR.

Στο δεύτερο μέρος όμως με τον Μπερνάρ να περνάει αριστερά και τον Σλοβένο να πηγαίνει στα δεξιά της επίθεσης το τριφύλλι έγινε καλύτερο, ο Βραζιλιάνος πήρε μπάλες στα πόδια του, κινήθηκε ανάμεσα στις γραμμές με τους πράσινους να απειλούν περισσότερο και είχαν τρεις καλές στιγμές με τον Σπόραρ που πέρασαν ανεκμετάλλευτες πριν έρθει το γκολ του Ιωαννίδη στο 78' με διπλή προσπάθεια. Αυτό μάλιστα ήταν το πρώτο γκολ του Έλληνα επιθετικού τη φετινή σεζόν ο οποίος έδειξε να "χτυπάει" στο κατάλληλο σημείο.

Από την άλλη ο Παναιτωλικός δεν έπαιξε τόσο ανοιχτά όσο στα υπόλοιπα παιχνίδια της χρονιάς, θέλησε να μπλοκάρει τους πράσινους και να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Τα κατάφερε μόλις μια φορά στο πρώτο μέρος με τον Μπρινιόλι να σώζει τον Παναθηναϊκό σε σουτ του Μόρσεϊ από τα δεξιά ενώ οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μετά το γκολ που δέχτηκαν όταν σε δύο φάσεις θα μπορούσαν να είχαν πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

Στην πρώτη ο Ιταλός γκολκίπερ έδειξε τα αντανακλαστικά του όταν ο Μάγκνουσον άφησε τη μπάλα να περάσει και ο Μπρινιόλι έδιωξε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ από τα αριστερά ο Καρέλης που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού του Μπρινιόλι.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Γιοβάνοβιτς ενίσχυσε την αμυντική του γραμμή ούτως ώστε η ομάδα του να κρατήσει μέχρι τέλους το τρίποντο καθώς και ο ίδιος ο Σέρβος προπονητής γνώριζε πόσο σημαντική είναι η επιστροφή στις νίκες για τους πράσινους.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Μλάντεν (76' Μάρτενσον), Χατζηθεοδωρίδης (75' Χουχούμης), Ντίας (75' Κολοβός), Σενγκέλια (61' Νταγκό), Φλόρες, Μόρσεϊ (84' Καρέλης), Ζοάο Πέδρο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ (90+1' Γκάνεα), Πέρεθ, Κουρμπέλης (76' Βαγιαννίδης) , Τσέριν, Μπερνάρ (90+1' Σάρλια), Βέρμπιτς (76' Ιωαννίδης), Σπόραρ (85' Τσόκαϊ).