Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Βγαίνουν τα «εισιτήρια» για τον Β` προκριματικό


Με τις δεύτερες αναμετρήσεις, που θα... καθορίσουν και την πρόκριση στην επόμενη φάση, ολοκληρώνεται ο πρώτος προκριματικός γύρος στο Champions League. Ισχυρό προβάδισμα για να συνεχίσουν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης, έχουν η Σάμροκ Ρόβερς, η Σκούπι και η Μπόντο Γκλιμτ, ενώ φαβορί για την πρόκριση, είναι η Ζαλγκίρις, η Κλουζ, η Φερεντσβάρος και η Σερίφ Τιρασπόλ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα (σ.σ. σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα), έχει ως εξής:

Τρίτη 12 Ιουλίου 

Βίκινγκουρ Ρέκιαβικ (Ισλανδία)-Μάλμε (Σουηδία)        (2-3)
Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)     (0-2)
Ζαλγκίρις-Λιθουανία)-Μπαλκάνι (Κόσοβο)                (1-1)
Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)          (0-1)
Χιμπέρνιανς (Μάλτα)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)          (0-3)
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)-Σκούπι (Β.Μακεδονία)    (0-3)
RFS Ρίγα (Λετονία)-Ελσίνκι (Φινλανδία)                (0-1) 
Κλακσβίκαρ (Νησιά Φαρόε)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)     (0-3)
Τίρανα (Αλβανία)-Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)           (0-1)
Σερίφ (Μολδαβία)-Ζρίνσκι (Βοσνία)                     (0-0)
 

Τετάρτη 13 Ιουλίου
Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία)-Μάριμπορ (Σλοβενία)   (0-0)
Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία)-Σλόβαν Μπρ. (Σλοβακία)     (0-0)
Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Τομπόλ (Καζακστάν)            (0-0)
Κλουζ (Ρουμανία)-Πιούνικ (Αρμενία)                    (0-0)
Λίνφιλντ (Β.Ιρλανδία)-Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)         (0-1)

* Οι νικητές προκρίνονται στον 2ο προκριματικό γύρο (στον οποίο θα μετάσχει και ο Ολυμπιακός), με τα πρώτα παιχνίδια να είναι προγραμματισμένα για τις 19-20 Ιουλίου και τις ρεβάνς για τις 26-27 του ίδιου μήνα. Οι ηττημένοι του 1ου προκριματικού γύρου συνεχίζουν στα προκριματικά του Europa Conference League). 

Τα ζευγάρια στον Β` προκριματικό γύρο, είναι τα εξής:

Τομπόλ (Καζακστάν) ή Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) ή Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Σκούπι (Β. Μακεδονία) ή Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)
Λεχ Πόζναν (Πολωνία) ή Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Ζυρίχη (Ελβετία)
Ελσίνκι (Φινλανδία) ή RFS Ρίγα (Λετονία)-Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)
Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία) ή Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) ή Κλακσβίκαρ (Νησιά Φαρόε)
Μπαλκάνι (Κόσοβο) ή Ζαλγκίρις (Λιθουανία)-Μάλμε (Σουηδία) ή Νικητής προ-προκριματικού τουρνουά
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) ή Σουτιέσκα Νίκσιτς (Μαυροβούνιο)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) ή Χιμπέρνιανς (Μάλτα)
Μάριμπορ (Σλοβενία) ή Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία)-Ζρίνσκι (Βοσνία) ή Σερίφ (Μολδαβία)
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Πιούνικ (Αρμενία) ή Κλουζ (Ρουμανία)-Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) ή Τίρανα (Αλβανία)
Μίντιλαντ (Δανία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)-Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)


Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν στις 19-20 Ιουλίου και οι ρεβάνς στις 26-27 του ίδιου μήνα. Οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στον 3ο προκριματικό γύρο, ενώ οι ηττημένες μεταφέρονται στον 3ο προκριματικό του Europa League.

    

 

Απόψεις