Με 12 μετάλλια επιστρέφουν τα «ελληνικά πανιά» από το παγκόσμιοTecno 293 και 293 Plus

Εντυπωσιακή είναι η συγκομιδή της ελληνικής ιστιοπολοϊας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας Tecno 293 και 293 Plus, που διεξήχθη στην λίμνη Μπάλατον της Ουγγαρίας με τη συμμετοχή 340 αθλητών από 18 χώρες, καθώς τα «ελληνικά πανιά» θα επιστρέψουν με 12 μετάλλια (4 χρυσά, 6 ασημένια και 2 χάλκινα).

Σε ακόμη μία σημαντική διοργάνωση, ελληνική ιστιοπλοΐα έδειξε το υψηλό επίπεδο της και κυρίως πόσο αποδίδει η σκληρή δουλειά στις κατηγορίες της Ανάπτυξης, όπως είναι τα Techno, τα ILCA 4, τα 420 και τα Οπτιμιστ.

Αναλυτικά στον αγώνα της Ουγγαρίας τα μετάλλια κέρδισαν οι εξής αθλητές και αθλήτριες.

Ο Μηνάς Κούτελας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα U19  και το ασημένιο στην κατηγορία των ανδρών. Στα U19 o Αρης Παναγόπουλος ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Η Νεφέλη Αναγνώστου κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια στις γυναίκες και την κατηγορία  U19.

Στα U17 αγοριών και τα τρία μετάλλια είναι ελληνικά. Παγκόσμιος πρωταθλητής είναι ο Παναγιώτης Ιωάννου, το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Αγαπητός Μιχάλης Σταματουλάκης και το χάλκινο ο Παύλος Καλίτσης Αλαγκιοζιάν. Την 4η θέση κατέλαβε ο Γεώργιος Αποστολίδης.

Στα U17 κοριτσιών τα χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Δανάη Αναγνώστου, ενώ η Ευαγγελία Αννα Αναγνώστου, η Αθανασία Παναγοπούλου  και η Γεωργία Τσούμου τερμάτισαν 6, 7 και 9 αντίστοιχα.

Και στην κατηγορία U15 αγοριών όλα τα μετάλλια είναι ελληνικά. Στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ευάγγελος Κυριαζάκος, ο Γεώργιος Κανελλόπουλος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και ο Σπύρος Μοναστηριώτης το χάλκινο.